Kezünkben a digitális jövő

Boritokep
    #Tájékoztatók

    11/20/2024


    4 perc olvasási idő


    Címkék

Alternatív járműhajtási tanműhely fejlesztés

KIM: a modern szakképzésnek lépést kell tartania a technológiai újításokkal

A modern szakképzésnek lépést kell tartania a technológiai újításokkal, a vállalati elvárásokkal, hangsúlyozta Varga-Bajusz Veronika, a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkára kedden a Budapesti Gépészeti Szakképzési Centrum tanműhelyében kialakított alternatív járműhajtási laboratórium új eszközeinek átadásán. Az ipar diktál, a szakképzés válaszol - A jövő szakembereinek képzése új taneszközökkel című konferencia keretében egyebek között a gyakorlati oktatást szolgálók működőképes, metszett hibrid mérőjárművet, magas feszültségű HV akkumulátor szimulátort, illetve HV feszültségmentesítő szimulátort szereztek be.

A KIM államtitkára kiemelte, hogy az elektromos járművekkel való munkavégzés egyre inkább a mindennapok részévé válik, a magyar szakképzési rendszer képes gyorsan és rugalmasan reagálni ezekre az igényekre. Az új technológiák oktatásba bevezetése nemcsak a diákok szakmai felkészültségét, hanem a munkaerőpiaci alkalmazhatóságukat is elősegíti. Varga-Bajusz Veronika kiemelte: cél, hogy a tanulók ne csak egy szakmát tanuljanak meg, hanem magabiztos, innovatív szakemberekké váljanak, akik hozzájárulnak Magyarország gazdasági fejlődéséhez. A KIM államtitkára felidézte, hogy az elmúlt években jelentős átalakításokat vezettek be a magyar szakképzési rendszerben annak érdekében, hogy még több fiatal számára legyen vonzó és elérhető a szakmai képzés. Az ösztöndíj rendszer, a pályakezdési támogatás, a szakképzésből a felsőoktatásba vezető egyenes út mind azt a célt szolgálja, hogy a szakmai oktatás versenyképes alternatívát nyújtson.

Az új rendszer hatékonyságát igazolja, hogy egyre többen választják a technikumokat és a szakképző iskolákat. Az itt végzett fiatalok nemcsak gyorsabban találnak munkát, hanem magasabb jövedelemre is számíthatnak. Fontos előny a szakképzés megújult rendszere azok számára is, akik a későbbiekben a felsőoktatásban szeretnének tanulni, mutatott rá az államtitkár. Kijelentette, ma már nincs szükség arra, hogy a fiatalok válasszanak a szakmai végzettség és a diploma között, hiszen a szakképzés egyenes utat biztosít a felsőoktatásba.

Az utóbbi három évben több mint kétszeresére nőtt azoknak a száma, akik szakképzés után folytatják tanulmányaikat az egyetemeken. A munkásfiatalok jövőképét, életkezdését segíti a hamarosan elérhető, maximum 4 millió forintos szabadon felhasználható munkáshitel is, ismertette Varga-Bajusz Veronika. Az államtitkár beszédében kitért arra, hogy a szakképzés nemzetközi elismertsége is folyamatosan növekszik, amit a magyar diákok kiemelkedő versenyeredményei is bizonyítanak. Ezek az eredmények megmutatják, hogy a magyar szakképzés valódi sikertörténet, és biztos alapot nyújt a jövő építéséhez, hangoztatta.

 

Forrás: KIM

Fotó: BGÉSZC

 


Érdekes lehet számodra

Online képzés a cyberzaklatás megelőzésére borítókép
Online képzés a cyberzaklatás megelőzésére

Ingyenes e-learning képzés szülők és pedagógusok részére

# Tájékoztatók
Ágazatválasztó – 8. rész: Környezetvédelem és vízügy ágazat borítókép
Ágazatválasztó – 8. rész: Környezetvédelem és vízügy ágazat

Ágazatválasztó sorozatunk következő részében a Környezetvédelem és vízügy ágazattal ismerkedhetnek a terület iránt érdeklődők. A válaszadó Vámos Tibor, a BMSzC Petrik Lajos Két Tanítási Nyelvű Technikum oktatója.

# Tájékoztatók
Műszaki ágazat szakmai nap borítókép
Műszaki ágazat szakmai nap

Tizenötödik műszaki ágazati szakmai napját tartotta az IKK

# Tájékoztatók