Kezünkben a digitális jövő

Boritokep
    #Tájékoztatók

    6/1/2020


    3 perc olvasási idő


    Címkék

    jogállás
    bér

Emelt bérajánlatot kaptak a szakképzésben oktatók

Júliustól emelkedik a szakképzésben oktatók bére, az erről szóló ajánlatot május végéig minden érintett megkapta

A kormány célja, hogy osztrák mintára jobb és gyakorlatiasabb legyen a szakképzés, ennek egyik fontos feltétele, hogy az oktatók nagyobb megbecsülést kapjanak - közölte az Innovációs és Technológiai Minisztérium a pénteki közleményében. Hozzátették, hogy a minisztérium a magyar oktatás rendszerében példátlan mértékű, ráadásul minősítéshez is kötött béremelést valósít meg.

A közlemény idézte Pölöskei Gábornét, az ITM szakképzésért felelős helyettes államtitkárát, aki elmondta, a "gazdaságvédelmi intézkedések részeként és a fiatalok foglalkoztatásának további bővítése érdekében a diákokat a következő tanévtől egy megerősített, rugalmasabb, gyakorlatiasabb szakképzési rendszer várja. A szakképzés megújításának fontos eleme a 32 ezer oktató fokozottabb anyagi megbecsülése. A kormány éves szinten 35 milliárd forintot biztosít a 2020 júliusától érvényes, átlagosan 30 százalékos béremeléshez" - hangsúlyozta a helyettes államtitkár.

Kiemelték, az intézményvezetők 30 nappal július elseje előtt kötelesek megtenni az ajánlatot, így az érintettek május végéig megkapják az értesítéseket a jogállásváltozásról, amelyek már a megemelt béreket is tartalmazzák. Mivel a vezetők látnak rá közvetlenül a munkavégzés minőségére, teljesítményalapú differenciálás alapján ők dönthetik el, hogy kinek mekkora emelés jár. A döntéseket a Szakképzési Innovációs Tanács munkacsoportja által összeállított oktatói értékelési rendszer támogatja.

A törvényi rendelkezések garantálják, hogy senki nem járhat rosszabbul, az azonos munkakörben, változatlan feladatmennyiséget ellátó tanárok bére a mostani átállással nem csökkenhet. A kialakítandó feladatfinanszírozási rendszer elismeri a jó teljesítményt, és akár az átlagot meghaladó béremelés alapja is lehet.

Az intézkedésekkel teljesítményalapú, versenyképes, motiváló bérezési rendszer jön létre. A változások kedvező hatása lesz, hogy a pályakezdő fiatalok a magasabb fizetés miatt a szakképzésben helyezkednek el. A megemelt óradíj lehetőséget teremthet naprakész gyakorlati ismeretekkel rendelkező vállalati mérnökök alkalmazására is - olvasható az ITM közleményében.

Pölöskei Gáborné kiemelte: a "megerősített szakképzési rendszer célja, hogy minden magyar fiatal a vállalkozások igényeihez igazodó készségekkel, kompetenciákkal felvértezve kerüljön ki az iskolarendszerből, így tisztességes munkával versenyképes jövedelemhez juthasson". Ezen törekvés eléréséhez járul hozzá a magyar oktatás rendszerében eddig nem látott mértékű béremelés és a szakképzési ösztöndíjak bevezetése is. - tette hozzá a helyettes államtitkár.

Forrás: MTI

Kép illusztráció: Shutterstock


Érdekes lehet számodra

Felhívás borítókép
Felhívás

I. Országos Kreatív Verseny és Szakmai Workshop 2024

# Felhívások
Könyvtári kihívás borítókép
Könyvtári kihívás

Fiatalokat célzó országos könyvtári programot hirdet a KIM az olvasás népszerűsítésére

# Felhívások
Miniszteri elismerések borítókép
Miniszteri elismerések

A nemzeti ünnep alkalmával elismerésben részesültek a szakképzésben dolgozók

# Elismerések