Kezünkben a digitális jövő

Boritokep
    #Fejlesztések

    7/1/2025


    4 perc olvasási idő


    Címkék

Járműipari Ágazati Tudásközpont

Győrben épül meg a specializált gép- és járműgyártás ágazati tudásközpontja

Aki a magyar szakképzést választja, a sikert választja - jelentette ki Hankó Balázs, a kulturális és innovációs miniszter Győrben, a Győri Járműipari Tudásközpont létrehozását bejelentő sajtótájékoztatón. Beszédében hangsúlyozta, hogy a magyar szakképzés Európában a második, a világon pedig a tizedik legjobb szakképzés, amely a fiatalok érdekében együttműködik a gazdasági szereplőkkel és az egyetemekkel. Felidézte, hogy öt ágazati tudásközpontot alakítanak ki az országban annak érdekében, hogy tovább erősödjön a szakképzés. Ezekben a tudásközpontokban a szakképző intézményeket kapcsolják össze az egyetemekkel és az ipari szereplőkkel. Budapesten az informatika, Dunaújvárosban a gépészet, Szerencsen az élelmiszer- és az édesipar, Balatonfüreden az elektronika, Győrben pedig a specializált járműipar kerül a tudásközpont fókuszába. Ez az öt terület meghatározó a magyar gazdaságban - emelte ki. Elmondta, hogy Győrben 4,2 milliárd forintból alakítják ki a tudásközpontot.

Hankó Balázs beszélt arról is, hogy a szakképzés három pilléren nyugszik: a motivált diákokon, a motivált oktatókon és az inspiráló környezeten. Kifejtette: tízből hat diák a szakképzést választja a nyolcadik osztály után, mert kiválóan el lehet helyezkedni az ott megszerzett tudással. Az OECD-országok között Magyarországon a harmadik legjobb a szakképzésből kikerülő fiatalok elhelyezkedési potenciálja. Mindennek a kulcsa a gyakorlati képzés, amely már a diákok motiváltságában is megmutatkozik, mert tízből öt diák a duális képzésben vesz részt, amelyben megjelenik az ipari partner. A Győri Szakképzési Centrumnak 576 vállalati partnere biztosít gyakorlati képzést. A diákok ösztöndíjat kapnak, a duális munkabérrel 168 ezer forintig juthatnak el, a munkáshitelt pedig már több mint húszezren igényeltek. A motivált oktatókra kitérve a tárcavezető azt mondta, hogy az oktatók bére két és félszeresére növekedett 2020 óta. Az inspiráló környezetről elmondta, hogy százmilliárd forintból 31 szakképzési centrum 34 helyszínen valósít meg olyan fejlesztést, ahol a gyakorlat kerül a középpontba. A Győri Szakképzési Centrum 19 iskolában, 17 ágazatban ad több mint 70 szakmai képzést mintegy 14 ezer diáknak.

Hankó Balázs kitért arra is, hogy az Európai Bizottság legutóbbi jelentésében bírálta a magyar szakképzést, miközben Európában a második, a világon pedig a tizedik helyen áll. Elmondta, hogy a megújult magyar szakképzésnek is köszönhető, hogy egymillióval több munkahely van, vagyis a magyar szakképzés a magyar fiataloknak dolgozik. Gede Eszter, a Győri Szakképzési Centrum kancellárja ismertette, hogy a tervek szerint 3200 négyzetméteren alakítják ki a tudásközpontot a legkorszerűbb technológiákkal. A fejlesztési projekt várhatóan 2028 végén fejeződik be. Kitért arra is, hogy a járműipar és az akkumulátoripar meghatározó Győr környékén és országos viszonylatban is.

 

Forrás: MTI

Fotó: MTI


Érdekes lehet számodra

Továbbra is a technikumok a legnépszerűbbek borítókép
Továbbra is a technikumok a legnépszerűbbek

A gyakorlatorientált képzés és a biztos elhelyezkedés lehetősége vonzza a diákokat

# Tájékoztatók
Programkövetelmény törlése borítókép
Programkövetelmény törlése

A felnőttképzésért felelős miniszter a 04115009 nyilvántartási számú Termékdíj ügyintéző megnevezésű programkövetelmény törléséről döntött.

Külső Értékelési Kézikönyv borítókép
Külső Értékelési Kézikönyv

Nyilvános a szakképző intézmények külső értékelését szabályozó kézikönyv

# Tájékoztatók