- #Tájékoztatók
12/6/2024
5 perc olvasási idő
Címkék
Technikumi rangsor 2025
Elkészült a Technikumi rangsor TOP 100-as listája
Idén a Mandiner hetilapban jelent meg a Technikumi rangsor 2025 TOP 100-as listája, ami a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal és Oktatási Hivatal közhiteles adatai alapján, a tanulók bemeneti és képzési-kimeneti teljesítményének, az intézmények oktatói létszámának és digitális ellátottságának figyelembevételével készült. A rangsor részben a 2023/2024-es tanév (pl. beiratkozó tanulók 8. évfolyamos érdemjegyei, érettségi eredmények stb.), részben a 2024/2025-ös tanév adatainak (pl. bemeneti kompetenciamérés) felhasználásával készült.
Az előző tanévhez képest a rangsor első száz helyén található intézmények összesített átlaga közel 3 ponttal javult (86-ról 89-re), tehát összességében jobb lett a tavalyi évhez képest a technikumok teljesítménye. A TOP 100-ba bejutáshoz két éve 68 pontra, tavaly 83 pontra, idén 85,5 pontra volt szükség.
Az egyes rangsoroló szempontok változása eltérő képet mutat a tavalyi értékekhez képest. A közismereti tantárgyakból tett érettségi vizsgák átlaga, valamint a digitális eszközellátottság mutatói pozitív irányban változtak az előző évi rangsorhoz képest. A technikumokba 2024-ben még jobb teljesítményű diákok nyertek felvételt, ezt mutatja, hogy az újonnan beiratkozó tanulók általános iskolai 8. évfolyamos tanév végi tanulmányi eredménye jobb volt, mint a korábbi évben. A bemeneti szakképzési kompetenciamérés eredményei, az évfolyam-átlépési arány és a teljes munkaidőben dolgozó oktatók aránya változatlan maradt vagy kis mértékben eltér a korábbi tanévhez képest. Ha azonban az elmúlt 3 évet hasonlítjuk össze, akkor minden területen előrelépés történt.
Az intézmények többsége (86 db) valamelyik szakképzési centrum irányítása alá tartozik, a többi intézmény pedig jellemző módon egyházi szervezet vagy valamilyen felsőoktatási intézmény fenntartásában működik. Az ország minden vármegyéjében van olyan technikum, ami tagja a TOP100-as listának. A fővárosból 18, Győr-Moson-Sopron vármegyéből 14, Csongrád-Csanád vármegyéből 8 intézmény került fel a legjobbak közé. A vidéki technikumok közül 53 iskola működik vármegyeszékhelyen vagy vármegyei jogú városban, további 29 pedig közép- vagy kisvárosban. A százas listára felkerült budapesti iskolák többsége a pesti oldalon található, Ferencvárosban például 4, Újlipótvárosban és Angyalföldön 3.
A rangsor legelőkelőbb helyén a Váci SZC Boronkay György Műszaki Technikum és Gimnázium (Vác) található. Ebben az intézményben elektronikai és elektrotechnikai, gépészeti, környezetvédelmi és vízügyi, sport, valamint informatikai és távközlési ágazatba tartozó szakmákat tanulnak a diákok. A második helyen a Nyíregyházi SZC Széchenyi István Technikum és Kollégium (Nyíregyháza) áll, ahol pénzügyi-számviteli ügyintéző, vállalkozási ügyviteli ügyintéző és szoftverfejlesztő és -tesztelő szakmákat oktatnak. A képzeletbeli dobogó harmadik fokán a Vas Vármegyei SZC Horváth Boldizsár Közgazdasági és Informatikai Technikum (Szombathely) foglal helyet. Ebben a nyugat-magyarországi intézményben a nyíregyházi iskolával megegyező technikumi képzések folynak. A rangsor első tíz helyezettje közül mindössze egy fővárosi intézmény található, a 9. helyen található Budapesti Műszaki SZC Petrik Lajos Két Tanítási Nyelvű Technikum (az intézményben vegyipari, környezetvédelmi és vízügyi, valamint informatikai és távközlési ágazatba tartozó szakmákat oktatnak).
Az idei TOP 100-as rangsorba a tavalyihoz képest 11 új intézmény került. Az élboly stabilitását mutatja, hogy csupán egy új intézmény (BMSZC Petrik Lajos Technikum) került be a legjobb 10 közé. Összességében az idén rangsorolt technikumok közül 45 rontott helyezésén, 5 ugyanazt a rangsorpozíciót foglalja el, 50 pedig javított azon.
A 2025. évi Technikumi rangsor itt érhető el.
Képillusztráció: Shutterstcok
Érdekes lehet számodra
A tudományos olimpikonok mellett Magyarország leginnovatívabb iskoláit is keresi a Magyar Innovációs Szövetség.
Az Európai Szakképzés-fejlesztési Központ (Cedefop) publikálta a „Reflektorfényben a magyar szakképzés” és „Szakképzés Magyarországon” című kiadványait