Készségek Európai Éve
Az Európai Unió helyzetéről szóló, 2022. szeptember 14-i beszédében Ursula von der Leyen elnök szociális piacgazdaságunk jelenlegi és jövőbeli versenyképességének kulcsfontosságú tényezői között nevezte meg a „megfelelően képzett munkaerőt”. Az európai vállalatok, különösen a kkv-k versenyképességének fellendítése, valamint a digitális és zöld átállásban rejlő lehetőségek társadalmilag igazságos és inkluzív módon történő maradéktalan kiaknázása érdekében a Készségek 2023-as Európai Éve még inkább népszerűsítené az átképzést és a továbbképzést.
A Készségek Európai Évének célkitűzései:
- A képzésbe és a továbbképzésbe való fokozott, hatékonyabb és inkluzívabb beruházások, támogatások előmozdítása.
- A készségek relevanciájának erősítése a szociális partnerekkel, az állami és magán foglalkoztatási szolgálatokkal, a vállalatokkal, az oktatási és képzési szolgáltatókkal és a kormányzattal történő szoros együttműködés keretében.
- Az emberek (kiemelten a rászoruló, hátrányos helyzetűek, a nők, a fiatalok, és a NEET fiatalok) törekvéseinek és készségeinek összehangolása a munkaerőpiaci lehetőségekkel, különösen azokkal, amelyeket a zöld és digitális átállás, valamint a világjárványból való kilábalásra szoruló kulcsfontosságú ágazatok kínálnak.
- Az Unió számára szükséges készségekkel rendelkező személyek idevonzása harmadik országokból, többek között a tanulási lehetőségek és a mobilitás erősítése, valamint a képesítések elismerésének megkönnyítése révén.
Készségek Európai Évéről szóló európai parlamenti és tanácsi határozatot itt tekintheti meg.
A tematikus év időtartama: 2023. 05. 07. (Európa-nap) - 2024. 05. 08.
Az év kezdetét május 7-én, az Európa-nappal ünnepeljük. Kérjük, amennyiben teheti, vegyen részt az eseményen és bátorítsa erre hálózatának tagjait, a készségfejlesztést népszerűsítve.
A magyarországi nyitónap elérhetőségét itt találja.
Az uniós szintű 2023.05.09-i Készségek Európai Éve Fesztiválnak a brüsszeli Cité des Métiers ad otthont, és a szélesebb körű részvétel érdekében élőben közvetítik, amelyről itt tájékozódhat.
A szociális jogok európai pillérének cselekvési tervében meghatározott kiemelt cél, hogy Magyarországon a felnőttek legalább 60%-a vegyen részt évente képzésben, valamint a foglalkoztatási ráta elérje a 85%-ot 2030-ra. A Készségek Európai Éve eszközül szolgál ahhoz, hogy a fent megfogalmazott célok és irányelvek megvalósulhassanak. A Készségek Európai Éve programsorozat keretében üdvözöljük, ha a hazai szervezetek a fent megfogalmazott célokat támogatva rendezvényeket, fórumokat szerveznek, illetve a képzések, készségek fontosságát hangsúlyozó kiadványokkal járulnak hozzá a tematikus év sikeréhez. A Készségek Európai Éve részét képező tevékenységekről itt tájékozódhat.
Valódi hatás eléréséhez az összes érdekelt fél és munkaerő-piaci szereplő erőfeszítéseinek összefogására van szükség. Az egész év során lehetőség lesz arra, hogy részt vegyünk vitákban, tanuljunk egymástól és népszerűsítsük a készségfejlesztés területén végzett munkát Európa-szerte.
A Készségek Európai Évében való részvétel menete
A programsorozattal kapcsolatban felmerülő kérdéseikkel, esetleges észrevételeikkel kérjük, forduljanak a Kulturális és Innovációs Minisztérium felnőttképzési szakterületéhez az eys2023@kim.gov.hu e-mail címen. A programsorozat sikerébe tett erőfeszítéseiket ezúton is köszönjük!
Szakmai konferencia
Mikrotanúsítványok és Egyéni Tanulási Számra (ETSZ) rendszere - Szakmai konferencia - 2023.10.04.
A Kulturális és Innovációs Minisztérium Felnőttképzési Főosztálya „Egységes Mikrotanúsítvány Rendszer (EMR) és az Egyéni Tanulási Számla (ETSZ) hazai helyzete” című szakmai konferenciát szervez 2023.október 4-én.
Az “Egységes Mikrotanúsítvány Rendszer (EMR) és az Egyéni Tanulási Számla (ETSZ) hazai helyzete”” konferencia egy hosszabb szakmai fejlesztési munka jelentős mérföldköve, amely a felsőoktatásért, a szakképzésért és a felnőttképzésért felelős Kulturális és Innovációs Minisztérium álláspontját, szakmai elképzeléseit hivatott bemutatni a hazai, Egységes Mikrotanúsítvány Rendszer (EMR) kialakításával, valamint az új, a felnőttképzési motivációs eszközként kialakítandó „Egyéni Tanulási Számla” (ETSZ) rendszer bevezetésével kapcsolatban.
A magyar kormány azon kevés európai tagállamok közé tartozik, amely élve a 2022. júniusában elfogadott tanácsi ajánlások adta szakmai fejlesztési lehetőségekkel, aktívan vizsgálja mind a mikrotanúsítványok rendszerszerű bevezetési lehetőségeit, mind az egyéni tanulási számla, mint új képzési motivációs és finanszírozási eszköz- rendszerbe állítási lehetőségeit. E munkába- a minisztériumi szakterületek közül kiemelten vesz részt a felsőoktatási és felnőttképzési szakterület, feltárva az együttműködési lehetőségeket, szinergiákat, és egyéb, a munkavállalókat és így a gazdálkodó szférát támogató új, rugalmas képzési megoldásokat.
A szakmai konferencia a Kulturális és Innovációs Minisztérium Innovációért, Felsőoktatásért, Szakképzésért és Felnőttképzésért felelős Államtitkársága szervezésében megvalósuló esemény, amely része a Készségek Európai Éve 2023 hazai rendezvénysorozatának.
A rendezvény ingyenes, de regisztrációhoz kötött. Kérjük, hogy részvételi szándékukat az eys2023@kim.gov.hu e-mail címre küldött levélben szíveskedjen jelezni 2023. október 1. 16 óráig.
A program tervezett napirendje itt érhető el.
Egyéni Tanulási Számlák kialakítása és megvalósítása Magyarországon és Készségek Európai Éve közös Záró konferencia
A Kulturális és Innovációs Minisztérium Felnőttképzési Főosztálya, az AARC Konzorcium, az Európai Bizottság (DG Reform) és a Fondazione Giacomo Brodolini srl SB (FGB) szakértői az Egyéni Tanulási Számlák kialakítása és megvalósítása Magyarországon és Készségek Európai Éve közös záró konferenciát szerveznek 2024. május 14-én.
A 2022 júniusában elfogadott tanácsi ajánlásokat követően kezdődött el hazánkban az Egyéni Tanulási Számla (ETSZ, angolul Individual Learning Account, ILA), mint az egész életen át tartó tanulást még tovább erősítő technikai támogatási projekt szakmai megvalósítása, az Európai Bizottság (DG Reform) támogatásával. A program helyzetelemzési feladatai 2023 nyarán zárultak le, majd ezt követően került sor a konkrét hazai koncepció kidolgozására, amelynek elért eredményei és lehetőségei a záró konferencián kerülnek bemutatásra.
Az Egyéni Tanulási Számlák zárórendezvénye szorosan összekapcsolódik a Készségek Európai Évével, ami 2023-ban az Európa-nappal kezdődött, és 2024 májusában zárul. Az Európa versenyképességének fokozására fókuszáló tematikus év a készségfejlesztés fontosságára helyezte a hangsúlyt, így az Egyéni Tanulási Számlák rendszerének kialakítása is ennek a célnak az előmozdítását szolgálja. A hatékony állami finanszírozási megoldások kidolgozása pedig összekapcsolja és támogatja a felnőttkori tanulás különböző formáit és szintjeit egy optimális társfinanszírozási rendszerben. Ennek megfelelően az Egyéni Tanulási Számlák záró konferencia egyben a Készségek Európai Éve 2023 hazai rendezvénysorozatának záró eseménye.
A rendezvény ingyenes, de regisztrációhoz kötött. Személyes vagy online részvételi szándékát kérjük, hogy az alábbi linken elérhető regisztrációs űrlap kitöltésével jelezze.
Felhívjuk szíves figyelmüket, hogy a személyes részvételi lehetőségre történő regisztráció csak rövid ideig és korlátozott számban biztosított!
Az esemény programterve az alábbi linkre kattintva érhető el:
A konferenciáról kép, - és videó felvétel készül. Az eseményre történő regisztrációval egyúttal hozzájárul a felvételeken való szerepléshez.