- # Tájékoztatók
4/26/2023
2 perc olvasási idő
Címkék
A szakképzés jövője Európában
A szakképzés 50 dimenziója: A Cedefop elemzési keretrendszere a szakképzés összehasonlítása érdekében
A Cedefop által készített jelentés átfogó megközelítést mutat be a szakoktatási és szakképzési rendszerek megértéséhez és összehasonlításához.
A jelentésben közzétett szemléletet a szakképzés jövőjével kapcsolatos kutatás részeként interdiszciplináris szakképzési kutatók egy csoportja közösen dolgozta ki. A munka öt éven keresztül tartott, ez idő alatt a jelentés többször módosításra került. A keretrendszer ötven dimenziót vezet be a szakképzési rendszerek, illetve azok részeinek elemzésére, három egymást átfedő fő perspektíva szerint strukturálva, amelyek az ismeretelmélet és pedagógia, az oktatási rendszer, valamint a társadalom-gazdaság és a munkaerő-piac. A keretrendszer különösen alkalmas a szakpolitikai munka számára „a terep megtisztítására", valamint modellt nyújt arra is, hogy a kutatás hogyan támogathatja a szakpolitikát. Ez a modell rugalmasan adaptálható és alkalmazható a szakképzéssel kapcsolatos bármilyen összehasonlító kutatásban vagy nemzetközi szakpolitikai ismeretátadás során.
A tanulmány itt elérhető.
Forrás: Cedefop
Kép: Cedefop
Érdekes lehet számodra
11 település és 10 vállalat kapta meg a „Kerékpárosbarát Település” és a „Kerékpárosbarát Munkahely” címet.
A Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara elismerésében részesülhettek magyar szakképzési kezdeményezések.
2023 a készségek európai éve, ami a várakozások szerint friss lendületet fog adni a versenyképesség javítása és a munkaerőpiaci részvétel növelése terén. A Skillset and match podcast 15. epizódja a Cedefop második európai készség- és munkahelyfelmérésének (2nd European skills and jobs survey, ESJS2) eredményeit vizsgálja.