- #Tájékoztatók
10/28/2024
12 perc olvasási idő
Címkék
Ágazatválasztó – 3. rész: Gépészet ágazat
A Gépészet ágazatra vonatkozó legfontosabb tudnivalókat Horváth Péter, a Győri SzC Lukács Sándor Járműipari és Gépészeti Technikum és Kollégium műszaki igazgatóhelyettese mutatja be a műszaki területek iránt érdeklődőknek.
Milyen szakmákat lehet választani a Gépészet ágazaton belül, és melyek a legkeresettebbek?
A választ megelőzően érdemes egy picit távolabbról megközelíteni a kérdést: iskolánkban egyaránt elérhetők a nappali rendszerű (hagyományosan a nyolcadik osztályt befejező diákok részére ajánlott vagy már érettségi vizsgával rendelkező diákok számára ajánlott) és a felnőtteknek szóló képzések. E két portfólió segítségével biztosítható, hogy a munkaerőpiac rövid és hosszabbtávú kihívásaira is tudjunk válaszokat adni.
Nappali képzést tekintve a Gépészet ágazaton belül természetesen a három, illetve a négy éves szakképző iskolai képzések mind úgy megtalálhatóak, mint az öt éves, érettségit és szakmát adó technikusi képzések is.
Felnőttek szakmai oktatása keretében olyan képzéseket ajánlunk, ahol figyelembe veszik a szakmai előképzettséget és az addigi munkatapasztalatokat. Ezáltál jelentősen lerövidülhet egy-egy szakma (jelen pillanatban inkább úgy fogalmaznék, hogy rengeteg új készség) elsajátítása.
Milyen alapvető készségekre van szükség a gépészet különböző területein? Hogyan lehet ezeket a készségeket fejleszteni?
A gépészet egy rendkívül sokrétű terület, ahol a gyakorlati tudás mellett olyan általános képességek és tulajdonságok is szükségesek, melyek az élet minden területét behálózzák. Elengedhetetlen a hatékony kommunikáció, a másokkal való együttműködés, a jó problémamegoldó képesség és az alkalmazkodás a folyamatosan változó körülményekhez.
A képzés során elsajátítható technikai készségek:
- Mechanika ismerete: a mozgás, az erő és az energia törvényeinek ismerete a gépek működésének megértéséhez és tervezéséhez.
- Anyagismeret: a különböző anyagok tulajdonságait, előnyeit és hátrányait ismerni kell ahhoz, hogy a megfelelő anyagot válasszák egy adott feladathoz.
- Gyártási eljárások ismerete: a forgácsolás, hegesztés, öntés és más gyártási eljárások alapvető ismerete szükséges a termékek előállításához.
- CAD/CAM szoftverek használata: a számítógéppel támogatott tervezés (CAD) és gyártás (CAM) napjainkban elengedhetetlen a gépészetben.
- Szerszámok és mérőeszközök használata: kézi és gépi szerszámok, valamint a különböző mérőeszközök biztonságos és hatékony kezelése a mindennapi munka szerves része.
A felsorolt készségek mellett még továbbiakat is említhetnék (logikus gondolkodás, kreativitás, stb.), de a legfontosabb a diákok nyitottsága, a kommunikációs és együttműködési készségei, a vállalkozói kompetenciák és az önbizalom.
Mi az, amit leginkább szeretsz a gépészet oktatásában, és milyen sikertörténetekre vagy büszke?
Az oktatás napról napra egy új és teljes odafigyelést igénylő kihívás, amely folyamatos megújulást kíván az oktatótól is, de látni magunk előtt az érdeklődő tekinteteket, mikor a gyermekek jövőjét meghatározó szakmai tudást adjuk át, amikor látjuk egy-egy projekt sikeres teljesítését, az semmihez sem fogható.
Az elmúlt évtizedben óriási változások történtek az iparban. Míg előtte évtizedekig egy-egy szakma elkísért nemzedékeket, generációkon át megvolt a lehetőség, hogy apáról fiúra „szálljon” a mesterség kiváló tudása, addig ma szinte napról-napra változnak a kihívások. A siker és a Lukács iskola története az elmúlt évtizedekben kéz a kézben jár. Számomra a legnagyobb büszkeség, hogy ezeknek a „sikertörténeteknek” tevékeny részese lehetek. Egyik ilyen volt, hogy a „Mi a pálya?” rendezvényen a műszaki pályát népszerűsítő, országosan kiírt videó pályázatot iskolánk lelkes tanulócsoportja nyerte. Filmjük felkerült az intézményt népszerűsítő anyagai közé, amely itt megtekinthető.
Kinek ajánlanád a gépészeti szakmákat?
A gépészet kiváló választás lehet azok számára:
- akik érdeklődnek a gépek működése, a mechanika, az elektronika és a különböző anyagok megmunkálása iránt;
- akik kreatívak és jó problémamegoldók – a gépészetben számos olyan feladat adódik, amelyekhez új és innovatív megoldásokat kell találni;
- akik csapatjátékosok – a legtöbb gépészeti projekt csapatmunkában valósul meg, ezért fontos a jó kommunikációs és együttműködési képesség;
- akik szeretik a gyakorlati munkát – a gépészet nem csak elméleti tudást igényel, hanem gyakorlati munkát is. Akik szeretik a kézzel fogható dolgokat és a tervezéstől a kivitelezésig végig szeretnének kísérni egy projektet, azoknak ez a megfelelő terület a továbbtanulásban;
- akik folyamatosan tanulni szeretnének – a technológia folyamatosan fejlődik, ezért a gépészeknek is nyitottnak kell lenniük az új ismeretekre és az új technológiákra.
Milyen karrierlehetőségek várnak a gépészeti szakképzésben végzettekre?
A pályaválasztás előtt álló diákoknak a „Biztos szakma, biztos jövő” lehetőségét kínáljuk. A munkaerőpiacon jelenleg erős hiány jelentkezik a gépészeti, járműgyártási szakmákban. Iskolánk jelmondata, hitvallása, hogy minden diákunknak „járműipar életpályamodellt” ajánlunk.
A járműipari életpálya egy lehetőség, amely magába foglalja a társadalmilag megbecsült, biztos megélhetést nyújtó szakma megszerzésével a továbbhaladás lehetőségét valamely felsőoktatási intézménybe vagy elhelyezkedést egy vállalatnál a régióban. Iskolánk több, mint 50 duális partnerrel rendelkezik a gépészet területén, akik munkát, álláslehetőséget kínálnak a végzett tanulóknak.
A legjellemzőbb területek, ahol kamatoztatható a megszerzett tudás:
- Gépgyártásban: új gépek és berendezések tervezésében és gyártásában.
- Járműiparban: autók, repülők vagy hajók tervezésében és gyártásában.
- Energetikában: energiahatékony rendszerek tervezésében és üzemeltetésében.
- Automatizálásban: ipari folyamatok automatizálásában, robotok programozásában.
Hogyan látod a gépészet jövőjét, különösen a technológiai fejlődés és az automatizáció tükrében?
A negyedik ipari forradalom (Ipar 4.0) már eddig is óriási hatással volt a gépészetre. Ez a digitalizáció és automatizálás jelen pillanatban és ezt követően folyamatosan fejleszti a meglévő szakmákat. Ezt a fejlődést meg kell próbálni az oktatásban is követni.
A gépészet jövője rendkívül izgalmas, a technológiai fejlődés és az automatizálás pedig jelentős hatással lesz erre a területre. Pár változás, melyekre a következő években vagy hónapokban már az iskoláknak is választ kell tudni adni:
- Mesterséges intelligencia és gépi tanulás – az MI és a gépi tanulás révén a gépek egyre inkább képesek lesznek önálló döntések meghozatalára és a tanulásra. Ez a fejlesztések gyorsítását, az automatizálás fokozását és az egyre komplexebb rendszerek létrehozását eredményezheti.
- Az IoT (Internet of Things) segítségével a gépek és eszközök egyre jobban hálózatba kapcsolódnak, így lehetővé téve az adatok valós idejű gyűjtését, elemzését és a folyamatok optimalizálását.
- Additív gyártás (3D nyomtatás) – additív gyártásnak köszönhetően a termékek gyártása gyorsabbá, rugalmasabbá és költséghatékonyabbá válik, új tervezési lehetőségeket nyitva meg.
- A virtuális és kiterjesztett valóság segítségével a tervezők és mérnökök még a gyártás megkezdése előtt tesztelhetik és optimalizálhatják a termékeket.
- A környezettudatosság növekedésével a gépészetben is egyre nagyobb hangsúly kerül a fenntartható megoldásokra, az energiahatékony rendszerekre és az újrahasznosítható anyagok felhasználására.
A gépészet jövője tehát rendkívül ígéretes, de számos kihívást is tartogat. A siker kulcsa az lesz, hogy a gépészek képesek legyenek alkalmazkodni a változó körülményekhez, folyamatosan tanuljanak, és nyitottak legyenek az új technológiák iránt.
A Gépészet ágazat szakmáinak részletesebb leírása itt olvasható.
Az ágazatban jelenleg szakmai oktatást folytató szakképző intézményekről térképes keresőnkben tájékozódhatnak az érdeklődők. (A 2025/2026-os tanévre 2024. október végén hirdetik meg képzéseiket az intézmények a középfokú felvételi eljárás keretében.)
A Gépészet ágazatban úgynevezett „okleveles technikusképzést” hirdető technikumok listája és az „okleveles technikusképzésről” részletes információ itt található.
A szakképzés nyújtotta lehetőségekről bővebb információ elérhető itt.
Forrás: IKK Nonprofit Zrt.
Képillusztráció: Győri SzC Lukács Sándor Járműipari és Gépészeti Technikum és Kollégium
Érdekes lehet számodra
A tudományos olimpikonok mellett Magyarország leginnovatívabb iskoláit is keresi a Magyar Innovációs Szövetség.
A nemzeti ünnep alkalmával elismerésben részesültek a szakképzésben dolgozók