Kezünkben a digitális jövő

Boritokep
    #Tájékoztatók

    11/20/2024


    7 perc olvasási idő


    Címkék

Ágazatválasztó – 7. rész: Sport ágazat

A szakképzésben választható ágazatokat bemutató interjúsorozatunk következő részében a Sport ágazattal kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat Csengeri Mária, a Győri SzC Sport és Kreatív Technikum igazgatója ismerteti a vele készített interjúban.

Hogyan épül fel a Sport ágazat képzése, és milyen fizikai felkészültség szükséges hozzá?

A Sport ágazat képzései technikumi képzések, ágazati alapozással indulnak, majd hároméves szakirányú oktatás következik. Tanulói jogviszonyban az ágazati alapoktatás kétéves időtartamot jelent, majd a háromévnyi szakirányú oktatás végén tesznek a tanulók szakmai vizsgát. 

Felnőttképzési jogviszonnyal az ágazati alapozás a képzési időnek jellemzően egy negyedét teszi ki, a szakirányú oktatás másfél évtől kezdve rövidíthető az előzetes tudásra építve.

Sportos elhivatottság, sporttevékenység végzése szükséges ahhoz, hogy sikeresen teljesíthetők legyenek a követelmények. 

Nem előírás, de a sportiskolai programban részt vevő technikumok bemeneti feltételként fizikai képességfelmérőt kérhetnek.

Milyen sporttal kapcsolatos szakmákat ismerhetnek meg a diákok a képzés során?

A Sport ágazatban technikumi oktatás keretében tanulói jogviszonyban nappali képzésben és felnőttképzési jogviszonyban is két szakma megszerzése lehetséges: sportedző (a sportág megjelölésével) - sportszervező vagy fitness-wellness instruktor. Emellett, akár ezekre építve számos szakképesítés elérhető, melyek közül nagy népszerűségnek örvend a személyi edző szakképesítés.

A sportedző szakmához társul a sportszervező tartalom is, mely szinte bármely sportágban lehetővé teszi, hogy az edzéstevékenységgel együtt az ahhoz kapcsolódó szervezési feladatokat (versenyek, sportágnépszerűsítők, egyesületi programok) is elláthasson a szakmával rendelkező. 

A fitness-wellness instruktor is komplex szakmai alapot ad csoportos és egyéni edzések megtervezésére, megszervezésére és megtartására az ügyfélszolgálati feladatok ellátásával együtt.

Elég, ha valaki jó egy adott sportágban, vagy más készségek is szükségesek ahhoz, hogy sikeres legyen ebben az ágazatban?

Természetesen előnyös, ha a sportedző-sportszervező szakmát választó ismeri és űzi is a választott sportágat, de nem elegendő ahhoz, hogy másokat is megtanítson erre.

Fontos, hogy a mozgásformák biológiai, anatómiai, fizikai alapjaival, az életkori sajátosságokkal is tisztában legyen, hogy meg tudjon tervezni különböző ciklusokra, célokra épített edzésterveket. Emellett pedagógiai, pszichológiai ismereteket, kommunikációt is tanul, hogy motiválni, oktatni, koordinálni és korrigálni is tudjon.

Milyen elhelyezkedési lehetőségek várnak azokra, akik a Sport ágazatot választják? Milyen karrierlehetőségek vannak?

A sportedző-sportszervező végzettséggel versenyzők, sportolók felkészítése végezhető, ezért egyesületeknél, sportközpontokban, edzőtermekben helyezkednek el a szakmát megszerzők. 

A fitness-wellness instruktor végzettség jogosít edzőtermi, wellnessközpontban, wellness szállodában, fürdőkben egészségmegőrző, a lakosság fittségi állapotára vonatkozó tevékenység végzésére.

Mindkét szakma lehetőséget biztosít felsőfokú tanulmányok elvégzésére akár a testnevelő, gyógytestnevelő tanári vagy rekreációs szakemberképzésre gondolunk.

Mivel 2024 hivatalosan is a mozgás éve, egyre nagyobb figyelmet kap nemcsak az élsport, hanem az egészségmegőrzés érdekében végzett mozgás, a szabadidős sportok is. Ezért van helye a munkaerőpiacon a sportágazati szakembereknek.

Mennyire elvárás az egészséges életmód a Sport ágazatában tanulóktól? Kell-e példaképként előjárniuk kortársaik előtt?

Nyilván nem hivatalosan megfogalmazott elvárás az egészséges életmód, melynek része a mozgás is, de csak úgy tud hiteles lenni egy leendő sportszakember és egy jelenlegi sportszakmai vagy testnevelő oktató, ha példát mutat ebben a tekintetben is.

Milyen szerepet játszik a mentális felkészültség a Sport ágazatban, és hogyan segítitek a diákokat abban, hogy mind fizikailag, mind mentálisan erősek legyenek?

Már az ókori görögök is megfogalmazták, hogy „ép testben ép lélek”. E megállapítás tartalma azóta sem változott. Fontos része a szakmai oktatásnak a mentális felkészítés is. Erre direkt módon is teremtünk alkalmakat szakmai és osztályfőnöki órákon, esetleg meghívott előadóval. Az egészséges önismeretet segítik közvetetten a csapatban végzett projektfeladatok, a tananyagok számonkérésébe beépített önértékelés, a társ által vagy oktató által történő értékelések.

 

A Sport ágazat szakmáinak részletesebb leírása itt olvasható.

Az ágazatban jelenleg szakmai oktatást folytató szakképző intézményekről térképes keresőnkben, a 2025/2026-os tanévre meghirdetett képzésekről a KIFIR-ben tájékozódhatnak az érdeklődők.

A Sport ágazatban úgynevezett „okleveles technikusképzést” hirdető technikumok listája és az „okleveles technikusképzésről” részletes információ itt található.

A szakképzés nyújtotta lehetőségekről bővebb információ elérhető itt

 

Forrás: IKK

Képillusztráció: Győri SzC Sport és Kreatív Technikum


Érdekes lehet számodra

Szakképzési program Magyarországon borítókép
Szakképzési program Magyarországon

Svájci-magyar együttműködési program indult a szakképzés fejlesztéséért

# Tájékoztatók
Ösztöndíjak borítókép
Ösztöndíjak

Elindult az ösztöndíjak kifizetése a szakképzésben

# Tájékoztatók
Élelmiszeripari szakmai nap borítókép
Élelmiszeripari szakmai nap

Újabb élelmiszeripari szakmai napot tartottak Budapesten

# Tájékoztatók