Kezünkben a digitális jövő

Boritokep
    #Tájékoztatók

    4/2/2025


    3 perc olvasási idő


    Címkék

Lemorzsolódás helyett karrier

A helyettes államtitkár a szakképzés nyújtotta lehetőségekről tájékoztatott

Pálmai Gergely szakképzésért felelős helyettes államtitkár az Origónak adott interjújában hangsúlyozta, hogy aki a szakképzésben végez, az biztosan talál munkát, hiszen a végzettek mindössze 0,1 százaléka álláskereső. Kiemelte, hogy Magyarország az OECD mutatója szerint a 25-34 éves szakképesítettek foglalkoztatásában a harmadik helyen áll, ami azt mutatja, hogy egy szakma megszerzése biztos egzisztenciát jelent.

A helyettes államtitkár elmondta, hogy jelenleg több mint 300 ezren tanulnak a szakképzésben, és a technikumok népszerűsége töretlen. Hozzátette, hogy az elmúlt években csökkent a lemorzsolódás, amely jelenleg 5,9 százalékon áll, míg korábban meghaladta a 8 százalékot.

A szakképzési rendszer egyik kulcsfontosságú elemeként említette a felzárkóztatást és az esélyteremtést segítő kezdeményezéseket, mint a Dobbantó program és a Műhelyiskola. Kifejtette, hogy ezek a programok az alapkompetenciák fejlesztésére épülnek, valamint közvetlenebb kapcsolatot tesznek lehetővé a tanulók és az oktatók között.

Beszélt a duális képzés jelentőségéről is, amely nemcsak az iparban, hanem az óvodai nevelői szakmában is egyre nagyobb szerepet kap. Megemlítette, hogy egy OECD-Cedefop tanulmány is elismerte a magyar szakképzés ezen kezdeményezéseit.

Pálmai arról is beszélt, hogy a szakképzéshez kapcsolódó fejlesztések során 100 milliárd forintos beruházással korszerűsítik az iskolai infrastruktúrát, beleértve a digitális eszközfejlesztéseket is. Ezen kívül az ESL (Early School Leaving) modult is bevezették a Kréta rendszerben, amely segít az iskolai lemorzsolódás megelőzésében az érdemjegyek és a hiányzások figyelemmel kísérésével.

A helyettes államtitkár kitért arra is, hogy az uniós elnökség során lehetőség nyílt bemutatni a magyar szakképzési rendszert, amely rugalmas tanulási utakat biztosít és szorosan összekapcsolódik a felsőoktatással. Az Erasmus+ programok pedig további mobilitási lehetőséget nyitnak meg a tanulók számára.

Végül hozzátette, hogy a Munkáshitel program összhangban van a szakképzés céljaival, hiszen segíti a fiatalokat a munkaerőpiacra lépésben, akár munkavállalóként, akár vállalkozóként. Kiemelte ennek a támogatási formának a családpolitikai szerepét is, amely gyermekvállalás esetén további kedvezményeket biztosít a hitelfelvevőknek.

 

Forrás: origo.hu

Fotó: DUIHK (illusztráció)

 

 


Érdekes lehet számodra

Tudatos befektetési szemlélet és digitális biztonság borítókép
Tudatos befektetési szemlélet és digitális biztonság

Ingyenes szakmai és módszertani workshop a Pénziránytű Alapítvány szervezésében

# Tájékoztatók
Folytatódnak az IKK webináriumai borítókép
Folytatódnak az IKK webináriumai

Sorozatunkat 2023. októberében indítottuk el, hogy online keretek között is fórumot teremtsünk az ágazatban oktató kollégák számára a tájékozódásra, aktuális szakmai információszerzésre, tapasztalatcserére.

# Tájékoztatók
Munkáshitel borítókép
Munkáshitel

Már 17 ezer fiatal igényelte a kamatmentes támogatást

# Tájékoztatók