- #Svájci-Magyar Együttműködési Program
2/24/2025
5 perc olvasási idő
Címkék
Svájci-magyar együttműködés
Ünnepélyes nyitórendezvény zajlott Miskolcon
2025. február 21-én tartotta a Miskolci Szakképzési Centrum a Svájci-Magyar Együttműködési Program II. időszak keretében megvalósuló Szakképzési program Magyarországon c. támogatási intézkedés keretében támogatott, SM01-1-VET-002 A szakmai oktatás és vizsgáztatás módszertanának megújítása a Miskolci Szakképzési Centrumban és az SM01-2-VET-003 A pályaorientáció megerősítése a Miskolci Szakképzési Centrumban c. komponens elemek nyitórendezvényét.
Az eseményen a program megvalósításában résztvevő szakképzési centrumok, szakképző intézmények, duális vállalati partnerek vezetői, szakemberei mellett jelen volt Varga-Bajusz Veronika felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkár, Pölöskei Gáborné, az IKK Nonprofit Zrt. stratégiai főigazgatója, Miskolc város polgármestere, valamint a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke is.
A köszöntő előadásokat követően a tervezett fejlesztéseket a Miskolci Szakképzési Centrum kancellárja mutatta be a rendezvényen.
A Miskolci Szakképzési Centrum két pályázattal nyert el támogatást, amelyek megvalósítása 2025. január 1-jén elindult. A Miskolci Szakképzési Centrum a tervezett fejlesztéseket a legszélesebb körű partnerségben kívánja megvalósítani, aminek érdekében együttműködik az Észak-magyarországi régió minden szakképzési centrumával, egyházi fenntartású szakképző intézmény fenntartójával, a helyi kamarával, civil szervezetekkel és a régió meghatározó felsőoktatási intézményével, valamint a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Pedagógiai Szakszolgálattal is.
Az SM01-1-VET-002 A szakmai oktatás és vizsgáztatás módszertanának megújítása a Miskolci Szakképzési Centrumban című komponens elem keretében hazai és nemzetközi, elsősorban svájci jó gyakorlatok alapján egységes módszertan kerül kidolgozásra a projekt alapú oktatás és vizsgáztatás terén, ezt követően pedig az új módszertan alkalmazása érdekében az oktatók felkészítésére is sor kerül. További cél a duális partnereknél folyó szakmai oktatás megújítása, a projektalapú oktatás bevezetésének támogatása a vállalati partnereknél, valamint a projekt alapú oktatást támogató programok – versenyek, táborok – szervezése. Kiemelt feladat a hátrányos helyzetű térségek elérése, valamint a hátrányos helyzetű diákok mentori támogatása, a lemorzsolódás csökkentése.
A támogatás összege: 597.999.995 Ft
Az SM01-2-VET-003 A pályaorientáció megerősítése a Miskolci Szakképzési Centrumban című komponens elem fókuszában a pályaorientációs tevékenységet folytató szervezetek munkájának összehangolása, a karriertanácsadás bevezetése, valamint a duális vállalati partnerek pályaorientációban végzett szerepvállalásának fokozása áll. A megvalósítás során mentori rendszer kialakításával segítik a tanulókat a karriertervezésben, amelynek célja, hogy a diákok képességeiknek, készségeiknek, és motivációinak megfelelően a személyiségükhöz legközelebb álló karrierutat tudják kiválasztani.
Az eredmények elérésére 607.995.016 Ft támogatási összeg biztosított.
A nyitórendezvényen jelen voltak a duális vállalatok képviselői is, akik a szakképzési centrummal való együttműködés fontossága és a vállalatoknál folyó gyakorlati képzés megerősítése mellett kiemelték, hogy kulcsfontosságú megismernünk az „új” generációk elvárásait, erősségeiket és gyengeségeiket is.
A Szakképzési program Magyarországon c. támogatási intézkedés keretében támogatásban részesült a Nyíregyházi Szakképzési Centrum, valamint a Baranya Vármegyei Szakképzési Centrum is. A komponens elemek összehangolt megvalósítási folyamatát az IKK Nonprofit Zrt. programkomponens operátori feladatokat ellátó munkatársai koordinálják és biztosítják a pályázati felhívásokban meghatározott szakmai fejlesztési irányok beépülését az innovációs munka során.
Forrás: IKK
Kép: minap.hu
Érdekes lehet számodra
A technikumi és szakképző iskolai szakmai oktatásban választható ágazatokat bemutató sorozatunkban ezúttal a Közlekedés és szállítmányozás ágazatot mutatjuk be Mohácsi Dóra, a BGSzC Teleki Blanka Közgazdasági Technikum szakmai igazgató-helyettese segítségével.