- #Elismerések
3/31/2025
5 perc olvasási idő
Címkék
Szakképzési Díj
Idén 11. alkalommal adták át a rangos szakmai elismeréseket
A Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara (DUIHK) idén 11. alkalommal rendezte meg Szakképzési Napját, amely a hazai szakképzés egyik legkiemelkedőbb eseménye. A rendezvény csúcspontja a rangos Szakképzési Díj díjátadó ünnepsége, amelyen a legjobb szakmai, gyakorlatorientált kezdeményezések részesülnek elismerésben.
Idén minden eddiginél nagyobb volt az érdeklődés a három kategóriában (motiváció, kooperáció, innováció) meghirdetett pályázatra, rekordszámú, 65 pályamű érkezett be. Ez is bizonyítja, hogy a hazai vállalatok, oktatási intézmények és szakmai szervezetek elkötelezettek a minőségi szakképzés fejlesztése mellett.
Az eseményen részt vett Pálmai Gergely, a Kulturális és Innovációs Minisztérium szakképzésért felelős helyettes államtitkára, aki vendégelőadóként és díjátadóként is közreműködött, valamint Németországból is érkeztek kitűnő, szakképzésben jártas szakértők, hogy megosszák tapasztalataikat.
A motiváció kategóriában a Budapesti Műszaki SZC Petrik Lajos Két Tanítási Nyelvű Technikum #petrikcodeweek programját díjazták, amely a kódolás iránti érdeklődést kívánja növelni, miközben lebontja a programozással kapcsolatos tévhiteket. A programsorozat külön figyelmet fordított a nem informatika szakos diákokra és az alulreprezentált csoportokra, különösen a lányokra. A résztvevők élményalapú, interaktív tanulási formákon keresztül ismerkedhettek meg a kódolás világával, és olyan egyedi programokon vehettek részt, mint az „Állj, vagy kódol a mamám!” workshop, ahol három generáció képviselői oldottak meg programozási kihívásokat.
A kooperáció kategóriában a Szegedi SZC Tóth János Mórahalmi Szakképző Iskola és Szilágyi Mihály Kollégium „Vanilla Projektje” érdemelte ki az elismerést. A program a duális képzést emeli új szintre, hiszen a diákok valós környezetben, a 2022-ben megnyílt Vanilla Étterem és Cukrászdában sajátítják el a vendéglátás szakmai alapjait. A szakács- és pincértanulók az ételek megtervezésétől a felszolgálásig minden munkafolyamatban részt vesznek, miközben az iskola és az étterem oktatói szorosan együttműködnek annak érdekében, hogy a tanulók azonnal hasznosítható tudással lépjenek ki a munkaerőpiacra.
Az innováció kategóriában szintén a Szegedi SZC Tóth János Mórahalmi Szakképző Iskola és Szilágyi Mihály Kollégium egy másik projektje, az InnoTeam kapott díjat. A szakkörben informatikai és mérnöki érdeklődésű diákok és tanáraik együtt dolgoznak emberközpontú technológiai megoldásokon. A résztvevők a legújabb szoftver- és hardvereszközöket felhasználva olyan fejlesztéseket hoznak létre, mint a vakokat segítő robotkutya, az AI-alapú jelenlétellenőrző rendszer vagy a hallássérültek számára készült kommunikációs eszköz. A projekt kiemelkedő eleme az alkalmazott kutatás integrációja az oktatásba, valamint a kreatív gondolkodás ösztönzése.
A különdíjat Gonda József Sándor egyéni vállalkozó „Színt viszünk a jövődbe!” című kezdeményezése nyerte el, amely az építőipari szakemberképzés területén igyekszik betölteni a szakemberhiányt. A festő-mázoló szakmára fókuszáló program célja, hogy a tanulók magas szintű szakmai tudást sajátítsanak el, miközben olyan kulcskompetenciákat is fejlesztenek, mint a precizitás, megbízhatóság és pontosság. A képzés sikerességét a szoros mester-tanítvány kapcsolat és a folyamatos gyakorlati tapasztalatszerzés biztosítja.
A díjazott projektek kiváló példát mutatnak arra, hogyan lehet a szakképzést a modern igényekhez igazítani, és hogyan válhatnak a diákok a jövő versenyképes szakembereivé.
Forrás: DUIHK/KIM
Fotó: DUIHK
Érdekes lehet számodra
Feladat- és jógyakorlat-gyűjteményekkel támogatja az IKK az oktatókat
Ingyenes szakmai és módszertani workshop a Pénziránytű Alapítvány szervezésében