Kezünkben a digitális jövő

Iskolarendszeren kívüli felnőttképzés

Az egész életen át tartó tanulás a felnőttképzés területén

A felnőttképzés megújulása

A Kormány célja egy olyan eredményes rendszer létrehozása, amely hozzájárul a tudás- és munkaalapú társadalom és gazdaság létrehozásához. A felnőttképzés elsődleges feladata, hogy a magyar munkaerő rugalmasan tudjon reagálni a technológiai változások jelentette kihívásokra, biztosítva a munkahelyek stabilitását és új munkahelyek létrehozását.

A Kormány felismerte a rendszer megújításának szükségességét, ezért 2020 szeptemberétől a folyamatosan megújuló felnőttképzési rendszer a kevesebb adminisztráció, az egységes digitális adatszolgáltatás és a képzési részvétel bővítése felé tart. 

 

 

A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet által folytatott munkaerő-piaci felmérés (LFS) alapján 2022-ben Magyarországon a felnőttek 7,9%-a, míg 2023-ban 9,6%-a vett részt oktatásban és képzésben az elmúlt 4 hétre vonatkozó felmérésben, ami jelentős javulást mutat (Eurostat, 2024). Míg az Európai Bizottság által végzett felnőttképzési felmérés szerint Magyarországon 2022-ben a felnőttek 62,4%-a vett részt valamilyen oktatásban, képzésben, amely meghaladja az EU 2030-ra kitűzött 60%-os célját (Eurostat, 2023), illetve arányait tekintve a harmadik legmagasabb érték a felmérésben résztvevő országok között. Mindezekre tekintettel azonban fontos kiemelni, hogy a 62,4%-os eredmény a hazai formális és nem formális oktatásban való részvételt méri, és nem célzottan a hazai felnőttképzésben résztvevők számát vizsgálja.  

A felnőttképzés megújításáról részletesen itt olvashat.  

 

 

Hazai felnőttképzés eredményei, adatai

Az alábbi dokumentumokból letölthetők a felnőttképzéshez kapcsolódó hazai havi szintű képzési adatok, valamint egyéb statisztikák.

Felnőttképzési adatszolgáltatási rendszer adataira épülő statisztikák:

  • A hazai felnőttképzési rendszer eredménykommunikációs útmutatója itt érhető el.
  • A 2024. augusztus 1-jei felnőttképzési adatok itt érhetők el.
  • A 2024. július 1-jei felnőttképzési adatok itt érhetők el.
  • Eurostat felnőttképzési adatok itt érhetők el.

Felnőttképzési tudástár

Az alábbiakban összegyűjtésre kerültek azok a jogszabályok, amelyek a felnőttképzés valamennyi szereplőjének segítségül szolgálhat, hogy eligazodjon a képzési szabályokban és a felnőttképzés rendszerében. 

Felnőttképzéshez kapcsolódó jogszabályok listája

Bemutatkozik a Felnőttképzési Főosztály

A Kulturális és Innovációs Minisztérium, Felsőoktatási és Felnőttképzési Helyettes Államtitkárságához tartozó Felnőttképzési Főosztály szakpolitikai célja, hogy folyamatosan javítsa a felnőttképzés minőségét, hozzáférhetőségét innovatív megoldásokkal, csökkentett dokumentációs és adminisztrációs kötelezettséggel támogassa a felnőttképzőket és a képzésben résztvevőket.

Főbb feladatok, fejlesztési irányok

A Főosztály elkötelezett többek között a jogalkotási feladatok, a lakosság és a piaci szereplők tájékoztatása, a programkövetelmények hatósági eljárása, az Egyéni Tanulási Számla rendszer és a mikrotanúsítványok hazai keretrendszerének kialakítása, valamint a felnőttképzési projektek szakpolitikai koordinációja és kommunikációja mellett, miközben szoros kapcsolatot tart fenn a kapcsolódó szervezetekkel és társminisztériumokkal, és kialakítja az egységes digitális adatszolgáltatás rendszerét a felnőttképzés területén.

 

A Felnőttépzési Főosztály projektjei

Az Európai Bizottság (DG Reform) támogatásával hazánkban is elkezdődött az egész életen át tartó tanulást még tovább erősítő Egyéni Tanulási Számla rendszer kialakítása, valamint az Egységes hazai mikrotanúsítvány keretrendszer kialakításához kapcsolódó technikai támogatási projektek szakmai megvalósítása. Továbbá a GINOP Plusz 3.2.1-21 projekt keretében a Nemzetgazdasági Minisztériummal és a vármegyei kormányhivatalokkal közös konzorciumban a mikro-, kis-, közép- és nagyvállalkozásoknak nyújtunk termelékenységük javításának érdekében munkavállalók képzéseihez kapcsolódó támogatást. 

Munkavállalók továbbképzésének támogatása – GINOP Plusz-3.2.1 támogatási program

Az Egyéni Tanulási Számla rendszerének bevezetése

Mikrotanúsítvány rendszer hazai keretrendszerének kidolgozása

Készségek Európai Éve

A hazai felnőttképzés további szereplőinek bemutatása

A hazai felnőttképzési területhez a szakpolitikai irányításon és a képzőkön, valamint a képzésben résztvevőkön kívül számos további szereplő kapcsolódik, akik különböző feladatokat látnak el a felnőttek sikeres és hatékony képzésének biztosításában.

Az egyes szereplők feladatairól és elérhetőségeiről az alábbi lenyíló ablakokban tájékozódhat.

Pest Vármegyei Kormányhivatal (PVKH)

Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal (NSZFH)

IKK Nonprofit Zrt. (IKK)

Diákhitel Központ Zrt. (DHK)

Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK)

Felnőttképzők Szövetsége (FVSZ)

Felnőttképzési Szakértők Országos Egyesülete (FSZOE)

Rendezvényeink

Végéhez ért a Készségek 2023-as Európai éve és az Egyéni Tanulási Számla projekt bevezetésének kidolgozása

Mikrotanúsítvány – tematikus workshop

Mikrotanúsítvány – Kerekasztal beszélgetés

Az "Egységes Mikrotanúsítvány Rendszer (EMR) és az Egyéni Tanulási Számla (ETSZ) magyarországi helyzete" című szakértői konferencia összefoglalója

Kapcsolat

E-mail: felnottkepzes@kim.gov.hu 

Postacím: Kulturális és Innovációs Minisztérium, Felnőttképzési Főosztály, 1884 Budapest, Pf. 1.