Intézményeknek, oktatóknak
A szakképző intézmények tevékenységének módszertani támogatása.
Képzési és Kimeneti Követelmények, Programtantervek
A korszerű szakmai kompetenciák elsajátításához járul hozzá a szakképzés megújult rendszerében az új szemléletű, tanulási eredmény alapú képzési és kimeneti követelmények meghatározása.
A szakképző intézmény szakmai programja
Ide kattintva letölthető az Útmutató a szakmai program készítéséhez című dokumentum, amely sorvezetőként használható a szakmai program készítéséhez és támogatja a tanulási eredmény alapú képzési program alkalmazását.
A szakmai program kidolgozásában érdekelt pedagógusok a Nexius felületén olyan e-learning tananyagot érhetnek el, amely számos javaslattal és háttéranyaggal segíti a programtanterv szakszerű használatát. A tananyag neve Programtanterv. A Nexius felületére ide kattintva léphetnek be, illetve a felhasználói fiókkal nem rendelkezők a Nexius rendszerében itt regisztrálhatnak a belépést megelőzően.
A heti óraterv minta javaslatként, munkaanyagként szolgál a szakképző intézmény szakmai programjának elkészítéséhez, a tantárgyfelosztáshoz, valamint az órarendek helyi szintű létrehozásához.
Heti óraterv minta
A heti óraterv minta javaslatként, munkaanyagként szolgál a szakképző intézmény szakmai programjának elkészítéséhez, a tantárgyfelosztáshoz, valamint az órarendek helyi szintű létrehozásához.
Okleveles technikusképzés
Az okleveles technikusképzésben emelt szintű képzés folyik. A tanulók középiskolai tanulmányaik során olyan többlet ismeretanyagot sajátítanak el, amelyet az őket képző technikummal együttműködő egyetemen való szakirányú továbbtanulásuk esetén nem csak a tananyag könnyebb elsajátításában, hanem beszámítható kreditek formájában is tudnak kamatoztatni.
Rugalmas tanulási utak
A rugalmas tanulási utakra épülő képzési programokra (orientációs évfolyam, Dobbantó program, műhelyiskola) vonatkozó információk.
Ágazati információk, szakmai anyagok
Az IKK Nonprofit Zrt. 2023-ban pilot jelleggel ágazati munkacsoportokat hozott létre az adott területen oktató szakemberek bevonásával, a szakmai oktatásban résztvevők munkájának szakmai, módszertani támogatása érdekében. A munkacsoportok szakmai rendezvényekkel, tudásmegosztó fórumokkal, regionális tanácsadói tevékenység ellátásával és szakmai anyagok összeállításával nyújtanak segítséget a szakmai oktatás megvalósításához.
Kizárólag érettségire való felkészítés
Az IKK Nonprofit Zrt. koordinálásával helyi mintatervek készültek a technikum Szkt. 20. § (3) bekezdése szerinti, kizárólag érettségi vizsgára felkészítő képzéséhez.
A dokumentumok használata nem kötelező, az elkészült mintatantervek és az abban található óratervek tájékoztató jellegűek. A tényleges tantárgyi struktúrát, az óraszámokat és a kapcsolódó tartalmakat minden iskola a saját szakmai programjában határozza meg. Célunk a jó gyakorlatok megosztásával segítséget nyújtani a kötelező és választható érettségi vizsgatárgyakat oktató kollégák munkájához.
Az elkészült mintatantervek az alábbi linkeken érhetők el:
Minőségirányítási rendszer (MIR)
Az IKK Nonprofit Zrt. a szakképző intézmények minőségirányítási feladataihoz nyújt támogatást különböző szakmai anyagok és információk formájában.
Dokumentum minták
Oktatói továbbképzési rendszer
Az OTR egy olyan új szakmai támogató eszköz, amely a szakképzésben résztvevő oktatóknak és intézményvezetőknek biztosít négyévente legalább hatvan óra továbbképzés teljesítéséhez szükséges szakmai programokat.
Szakképesítések
A szakmai képzéshez kapcsolódóan megszerezhető szakképesítések kimeneti követelményeit tartalmazó programkövetelmények itt találhatóak meg.
Nemzetköziesítés, mobilitás
Az Erasmus+ program keretében szakképzési-, illetve a szakképzés terén aktív intézmények szakmai fejlesztési céljaik elérése érdekében mobilitási (KA1) és partnerségi (KA2) projektek megvalósításához kérhetnek támogatást. A pályázati lehetőségekről, kapcsolódó hírekről, rendezvényekről, kiadványokról a Tempus Közalapítvány honlapján tájékozódhatnak az érdeklődők.
ReferNet
A ReferNet a szakképzés témaköréhez kapcsolódó információk gyűjtésének, elemzésének és terjesztésének strukturált és decentralizált európai hálózata. A hálózatot az Európai Szakképzés-fejlesztési Központ (Cedefop) 2002-ben azzal a céllal hozta létre, hogy az EU tagországainak szakképzési rendszerei, a tagállamokban zajló fejlesztések és az alkalmazott szakpolitikák összehasonlítását lehetővé tevő információkat gyűjtsön.
Hasznos linkek
Digitális Szakképzési Tananyagtár
A szakképzési jogszabályok 2024. július 1-től hatályos, egységes szerkezetbe foglalt szövege
Szakképzési jogszabályok magyarázata (második kiadás, 2022)
A kézikönyv kereskedelmi forgalomban nem kapható, az oldalunkról kizárólag digitális változatban érhető el. A kézikönyv a szabad felhasználásnak a szerzői jogról szóló törvényben meghatározott esetei szerint felhasználható, illetve az IKK honlapjára mutató elérési útvonal beágyazásával más weboldalakról hozzáférhetővé tehető. A kézikönyv egyéb módon való közzététele vagy terjesztése, reprodukálása, elektronikus rendszer felhasználásával történő feldolgozása és tárolása azonban kizárólag a szerző engedélyével lehetséges.