Kezünkben a digitális jövő

Boritokep
    #ReferNet

    3/31/2025


    7 perc olvasási idő


    Címkék

Az elektronikus Oktatói Továbbképzési Rendszer (OTR) az oktatók szolgálatában

A Cedefop publikálta az Oktatói Továbbképzési Rendszerről készített cikket

A szakképzés megújulásának egyik kulcsfontosságú eleme a tanárok folyamatos szakmai fejlődése. Ennek érdekében jött létre az Oktatói Továbbképzési Rendszer (OTR), amely modern, rugalmas és átfogó képzési lehetőségeket biztosít az oktatók számára. A rendszer a Szakképzés 4.0 stratégia részeként, a szakképzés és felnőttképzés korszerűsítését célozza meg, igazodva a gyorsan változó munkaerőpiaci és technológiai kihívásokhoz. Az OTR a 2021-es indulása óta 2024 őszére jelentős lépéseket tett.

Miért fontos az OTR?

A 2019-es törvényi előírás szerint minden oktatónak négyévente legalább hatvan óra továbbképzést kell teljesítenie, elsősorban vállalati környezetben. Megszüntethető annak az oktatónak a jogviszonya, aki a továbbképzésen önhibájából nem vett részt vagy tanulmányait nem fejezte be sikeresen. Az oktatói továbbképzéseken való részvételt figyelembe veszik az oktatói teljesítményértékelés során is.

Az OTR-ben lévő továbbképzések azoknak az ismereteknek és készségeknek a megújítására, bővítésére, fejlesztésére szolgál, amelyekre szükség van a szakmai oktatáshoz, az intézmény tevékenységeinek megszervezéséhez, a vizsgarendszer működtetéséhez, a mérési, értékelési tevékenységek, vagy az iskola irányítási, vezetési feladatainak ellátásához.  

Az OTR elektronikus felületének bevezetése

A rendszerben a teljes jelentkezési folyamat elektronikusan történik, ami megkönnyíti mind az oktatók továbbképzési lehetőségekhez való hozzáférését, mind a képzések megszervezését és adminisztrálását, továbbá támogatást nyújt az intézmények és az oktatók számára a továbbképzési kötelezettség teljesítésének nyomon követéséhez.

A rendszer használatához annak bevezetésekor az IKK webináriumokkal és online képzésekkel nyújtott támogatást (22 alkalom, összesen 862 fő részvételével).

Az OTR képzési kínálata az IKK honlapján is elérhető.

 

Az OTR eredményei az elmúlt évben

A rendszerben található továbbképzési programok száma folyamatosan bővül, 2024 szeptemberig összesen 221 képzési program került közzétételre, amelyek közül számos módszertani továbbképzés segítette az oktatói kompetenciák fejlődését.  

2024 szeptemberig már 116 fenntartó, 521 intézmény, 60 képző és 22 614 oktató került regisztrálásra.  

 

 

A digitális kompetenciák fejlesztése

A digitális oktatás térnyerése a 21. században megkerülhetetlenné vált. 2024 július végéig az OTR rendszerben 13 digitális kompetencia fejlesztő kurzus volt elérhető. Az európai uniós projektek keretében kifejlesztett, valamennyi oktató számára hozzáférhető digitális tananyagok mindennapi oktatásba való beépülését az IKK 2024 június óta ágazati alapon szervezett (jelenleg 6 ágazatban elérhető) saját fejlesztésű, gyakorlatorientált, a digitális tananyagokat aktívan használó oktatók trénerként való bevonásával megvalósított továbbképzésekkel támogatja.

 

 

Az OTR jövője

Az OTR egy új korszakot nyitott a magyar szakképzésben, a széleskörű képzési lehetőségek és a szakmai támogatás révén az oktatók hatékonyabban fejleszthetik készségeiket, ezáltal jobbá és korszerűbbé téve az oktatási rendszert. Az OTR által biztosított képzések nemcsak az oktatók módszertani megújulását támogatják, hanem a diákok is profitálnak belőle, hiszen a modern pedagógia alapja a folyamatos fejlődés és innováció.

A képzési paletta további bővítése és fejlesztése elengedhetetlen ahhoz, hogy a magyar szakképzés és felnőttképzés magas színvonalon működjön. Ehhez járulnak hozzá az IKK által fejlesztésre kerülő további képzési programok, valamint a következő időszak európai uniós forrásból, valamint a svájci alapból megvalósításra kerülő fejlesztési programjai, projektjei.

 

További információk az IKK honlapján itt illetve a Cedefop honlapján itt és itt olvashatók.

A cikk angol nyelven itt érhető el.  

 

Forrás: IKK, OTR, Cedefop  

Kép: Shutterstock 

 

 


Érdekes lehet számodra

Párizsi agrárverseny borítókép
Párizsi agrárverseny

Magyar diákok a nemzetközi élmezőnyben

# Tájékoztatók
Tudatos befektetési szemlélet és digitális biztonság borítókép
Tudatos befektetési szemlélet és digitális biztonság

Ingyenes szakmai és módszertani workshop a Pénziránytű Alapítvány szervezésében

# Tájékoztatók
Ágazatválasztó – 9. rész: Közlekedés és szállítmányozás ágazat borítókép
Ágazatválasztó – 9. rész: Közlekedés és szállítmányozás ágazat

A technikumi és szakképző iskolai szakmai oktatásban választható ágazatokat bemutató sorozatunkban ezúttal a Közlekedés és szállítmányozás ágazatot mutatjuk be Mohácsi Dóra, a BGSzC Teleki Blanka Közgazdasági Technikum szakmai igazgató-helyettese segítségével.

# Tájékoztatók