Kezünkben a digitális jövő

Boritokep
    #ReferNet

    5/5/2026


    4 perc olvasási idő


    Címkék

EVTS: fókuszban az oktatók szakmai fejlődése

Összefoglaló a szakképzésben oktatók szakmai fejlődési lehetőségeit vizsgáló felméréssel kapcsolatos 4. értekezletről

Miközben Európa gazdasága egyre inkább a képzett munkaerőre épül, van egy csoport, amelynek szerepe megkerülhetetlen: a szakképzésben dolgozó oktatók.

2026. március 23-án került megrendezésre a Cedefop (Európai Szakképzésfejlesztési Központ) által útjára bocsátott, a szakképzésben oktatók szakmai fejlődési lehetőségeit vizsgáló európai felméréshez (European Vocational Teacher Survey - EVTS) kapcsolódó 4. virtuális stakeholder találkozó.

A találkozó a felmérés (EVTS) aktuális állását és első eredményeit tekintette át. A megbeszélésen huszonkét ország negyvennyolc szakértője vett részt, köztük minisztériumi, uniós és szakmai szervezeti képviselők. 

A találkozó két fő célt szolgált:

  • a pilot felmérés előzetes eredményeinek bemutatása, 
  • valamint a nagymintás adatfelvétel előrehaladásának áttekintése és a részvétel növelésének támogatása. 

A fő adatfelvétel jelenleg zajlik, várhatóan 2026 őszéig tart, az elemzések ezt követően kezdődnek, a publikációk pedig 2027–2028-ban jelennek meg. 

A felmérés célja nem csupán a kihívások feltárása, hanem egy olyan tudásbázis létrehozása, amely segítheti a döntéshozókat a célzott beavatkozásokban, további fejlesztésekben.

A hat ország bevonásával zajlott pilot felmérésben részt vett oktatók többek között a kihívást jelentő tanulói magatartások kezeléséhez, a tanulók támogatásához, a fenntarthatósággal kapcsolatos témák feldolgozásához, valamint a mesterséges intelligencia eszközeinek hatékony, biztonságos és etikus használatához kapcsolódó szakmai fejlődési lehetőségek iránti igényeket jelöltek meg. 

A kutatás mögött széles körű nemzetközi együttműködés áll: több mint húsz ország szakértői dolgoznak azon, hogy minél pontosabb képet kapjanak a helyzetről. A most zajló nagymintás adatfelvétel várhatóan még részletesebb eredményeket hoz, amelyek alapját képezhetik a jövő szakpolitikai döntéseinek.

Magyarországon a felmérés negyven szakképző intézményben zajlik.

A Cedefop kéri mindazokat, akik meghívást kaptak a részvételre, hogy adjanak hangot a véleményüknek, és a kérdőív kitöltésével segítsék az oktatók szakmai fejlődési lehetőségeinek fejlesztését.

A felmérésről bővebben az alábbi oldalon tájékozódhatnak az érdeklődők. 

 

Forrás: Cedefop

Kép: Shutterstock, Cedefop


Érdekes lehet számodra

Tavaszi témahetek a szakképzésben  borítókép
Tavaszi témahetek a szakképzésben

Jó gyakorlatok és ötletek a megvalósításhoz - Elérhető a webinárium felvétele

# Tájékoztatók
Innovatív szakképzés a kisebbségi közösségekért borítókép
Innovatív szakképzés a kisebbségi közösségekért

Sikeres kutatómunkával folytatódott Sepsiszentgyörgyön az Erasmus+ szakképzési projekt

# Projektek