- #Fejlesztések
2/18/2020
4 perc olvasási idő
Címkék
iparképzőközpont
beruházás
tanműhely
ösztöndíj
Fémipari képzőközpontot alakítanak ki Békéscsabán
Fémipari képzőközpontot alakítanak ki Békéscsabán csaknem 2,2 milliárd forintos beruházással - közölte a szakképzésért és felnőttképzésért felelős helyettes államtitkár szerdán a békési megyeszékhelyen.
Pölöskei Gáborné a fejlesztés alapkőletételekor elmondta, hogy a szakképzés megújítása a szabályozás szintjén megtörtént.
A képzés tartalmában, módszertanában és támogatási rendszerében is átalakul, ennek megfelelően komplex fejlesztésekre van szükség - tette hozzá.
A szeptemberben induló hároméves szakképzőiskolai és az ötesztendős technikusképzés ágazati kompetenciák oktatásával indul, melyet specializáció követ. A tanműhelyekben elsajátított ismeretek pedig olyan további tudást biztosítanak a diákoknak, amellyel meg tudják állni helyüket a munkaerőpiacon - mondta a helyettes államtitkár. Hozzátette: a fiataloknak plusz segítséget jelent a szakképzési ösztöndíjrendszer is.
A békéscsabai tanműhelyfejlesztés a képzési kínálat bővítését eredményezi, ezzel vonzóbbá válik a fiatalok számára, ugyanakkor biztosítja a helyi vállalkozások számára a minőségi munkaerő-utánpótlást - hangsúlyozta Pölöskei Gáborné.
A helyettes államtitkár kifejtette, az új tanműhelybe kerülő korszerű berendezések lehetőséget biztosítanak a technikusi képzés és a felsőoktatás közelítésére. Az új szabályozás alapján az itt teljesített képzések akár az egyetemi kreditpontokba is beszámíthatók.
Pölöskei Gáborné kitért arra, hogy a szakképzésben átlag 30 százalékos, teljesítményalapú, összességében 35 milliárd forintos bérfejlesztés valósul meg, amely hozzájárul a minőség emeléséhez.
Herczeg Tamás, a térség országgyűlési képviselője (Fidesz) hangsúlyozta, hogy a központ az állam, az önkormányzat, az oktatási intézmények és a helyi vállalkozások példaértékű együttműködéseként jöhet létre.
Szarvas Péter polgármester (Hajrá Békéscsaba) emlékeztetett: tavaly szintén 2 milliárd forintos beruházással nyomdaipari képzési központ kialakítása indult el a városban, hamarosan pedig a felsőoktatásban is jelentős fejlesztés kezdődik.
Az M44-es gyorsforgalmi út megépítésével erősödik a beruházók érdeklődése Békéscsaba iránt, elsősorban a nyomda- és gépiparban, valamint a felületkezelés területén - jegyezte meg.
A képzőközpontban a térség legmodernebb méréstechnikai és anyagvizsgáló laboratóriuma, automatizációs és szimulációs kabinet várja majd a diákokat. A tanulók elsajátíthatják az épületgépészethez, a gyártásautomatizáláshoz és a CNC-programozáshoz szükséges ismereteket. Klasszikus géppark teszi lehetővé a lemezmegmunkálás elemeinek begyakorlását, emellett a térségben egyedülálló felületkezelő műhelyt is kialakítanak.
A központban gépi és CNC-forgácsoló, gépésztechnikus, gépgyártás-technológiai technikus, CNC-programozó, CADCAM-informatikus, ipari informatikai technikus, automatizálási technikus, galvanizáló és felületkezelési szakmák és a hozzájuk kapcsolódó képzések oktatása folyik majd.
Forrás: MTI
Kép: Shutterstock
Érdekes lehet számodra
Egy felmérés szerint az MI főként az óratervezésben, tananyagkészítésben és adminisztrációban hasznos
Harmadik szakmai napját tartotta az AI nagyköveti hálózat
Öt év tapasztalatai, szabályozási változások és jövőbeli irányok a hazai felnőttképzésben