- #Tájékoztatók
12/12/2024
4 perc olvasási idő
Címkék
Három ágazatban elérhetőek új szakmai anyagaink
Feladat- és jógyakorlat-gyűjteményekkel támogatja az IKK az oktatókat
Az IKK Innovatív Képzéstámogató Központ kiemelten fontosnak tartja, hogy a jövő szakembereit oktató tanárok folyamatos szakmai, módszertani támogatást kapjanak. Ezt a célt szolgálta a szakmai ágazati programsorozat keretében eddig megszervezett közel 50 szakmai nap, mely 11 ágazatban oktató és a rugalmas tanulási utak programjaiban részt vevő oktatók számára teremtett fórumot a hálózati tanulás facilitálására, a jó gyakorlatok megosztására, tapasztalatcserére és az együtt gondolkodásra.
A szakmai oktatói közösségépítő fórumokon túl az IKK módszertani anyagokkal, feladatgyűjteményekkel, ajánlásokkal, ötletadó forrásanyagokkal is segíteni kívánja az oktatók módszertani kultúrájának fejlesztését, hogy hatékonyabb és élményszerűbb oktatást nyújthassanak a diákoknak.
A Szakképzés 4.0 módszertani megoldásai azt a célt szolgálják, hogy a tanulók olyan készségekkel és tudással gazdagodjanak, amelyek révén sikeresek lehetnek a dinamikusan változó munkaerőpiacon. Az innovatív oktatási megközelítések és digitális eszközök integrálása éppen ezért elengedhetetlen a modern oktatás hatékonyságának növeléséhez.
Az oktatási projektek megtervezése, megvalósítása, a hagyományos tanrendbe történő beillesztése kihívás elé állítja az oktatókat, és a projektoktatás irányába történő elmozdulás szemléletbeli változtatást is igényel.
Az IKK műszaki ágazatokban működő munkacsoportjának segítségével a munkacsoport tagok által alkalmazott projektfeladatokból egy olyan gyakorlati szemléletű gyűjteményt kívántunk létrehozni, amely inspirál, hatékony segítséget nyújt, de egyben gondolatébresztő is a Gépészet, Elektronika és elektrotechnika, valamint a Specializált gép- és járműgyártás ágazatok szakmai oktatásában részt vevő kollégák számára. A gyűjteményben megjelenő feladatok mintául szolgálhatnak az évközi projektoktatás során. E kettős cél érdekében minden feladat magán hordozza a projektszemlélet alapjait, de értékelést is tartalmaznak.
Az Élelmiszeripar ágazati munkacsoport munkájának eredményeként megszületett feladatgyűjteményt az Élelmiszeripar ágazat ágazati alapvizsgájának írásbeli vizsgarészéhez ajánljuk. A gyűjteményben a Képzési és Kimeneti Követelmények által rögzített élelmiszeripari nyersanyagok csoportosítása és jellemzése, valamint munkavédelmi, tűzvédelmi, higiéniai alapismeretek témakörökben találhatnak feladatokat az oktatók, és a feladatgyűjtemény tartalmaz kész feladatsorokat is.
A Környezetvédelem és vízügy ágazati munkacsoport munkájának eredményeként közreadott feladatgyűjtemény hét témakörben kínál már kipróbált, a gyakorlatban is jól használható feladatokat az interaktív szakmai vizsgára való felkészüléshez. A feladatok megfogalmazása, típusa alkalmazkodik az interaktív vizsga jellegéhez, így kinyomtatva is jól hasznosítható, de az oktatók által használt platformokra is átültethető.
2025-ben további módszertani segédleteket bocsátunk az oktatók rendelkezésére. Előkészületben van a Környezetvédelem és vízügy ágazatban oktatók számára készített újabb témakörökkel kiegészített feladatgyűjtemény, az Élelmiszeripar alapozó gyakorlatok feladatgyűjtemény és a Műszaki ágazati alapvizsga írásbeli gyakorló feladatok gyűjteménye.
Az elkészült szakmai anyagok az IKK Nonprofit Zrt. honlapján, az Ágazati információk, szakmai anyagok aloldalon érhetőek el.
Forrás: IKK Nonprofit Zrt.
Képillusztráció: Shutterstock
Érdekes lehet számodra
Az ipar diktál, az oktatás válaszol?
Ágazatválasztó sorozatunk következő részében a Környezetvédelem és vízügy ágazattal ismerkedhetnek a terület iránt érdeklődők. A válaszadó Vámos Tibor, a BMSzC Petrik Lajos Két Tanítási Nyelvű Technikum oktatója.