Kezünkben a digitális jövő

Boritokep
    #Tájékoztatók

    6/6/2021


    4 perc olvasási idő


    Címkék

    foglalkoztatás
    diák

Munkaügyi tájékoztatók segítik a diákmunkát

Az ITM a fiatalok biztonsága érdekében idén is közzétette a diákmunkára vonatkozó munkavédelmi és munkaügyi tájékoztatóit

„A munkát vállaló diákok kiszolgáltatottabbak a több tapasztalattal, jártassággal rendelkező felnőtteknél. Az Innovációs és Technológiai Minisztérium a fiatalok biztonsága érdekében idén is közzétette a diákmunkára vonatkozó munkavédelmi és munkaügyi tájékoztatóit” – hívta fel a figyelmet Bodó Sándor. A foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár elmondta, a nappali tagozatos tanulók, hallgatók vakációs munkavállalását 2021-ben is 3 milliárd forinttal támogatja a tárca.  

 

A munka törvénykönyve szerinti általános szabály, hogy az vállalhat munkát, aki már elmúlt 16 éves, ugyanakkor bizonyos feltételek megléte mellett a 15. életévüket betöltöttek is dolgozhatnak. Munkaviszonyt kizárólag írásba foglalt munkaszerződéssel lehet létesíteni. A dokumentumban minimális tartalmi követelményként rögzíteni kell az alapbért és a munkakört. Ha a szerződés nem tartalmaz konkrétumot az időtartamról, akkor határozatlan idejűnek minősül. 

 

A 18 év alattiak esetében a munkavégzéshez, szerződéskötéshez a szülőnek vagy gondviselőnek írásban kell hozzájárulnia. A munkaviszony létesítését legkésőbb a munkába lépésig be kell jelenteni az adóhatóságnak. A munkavállalók az Ügyfélkapunis tájékozódhatnak arról, hogy a foglalkoztató teljesítette-e ezt a kötelezettségét. A jogviszonyok lekérdezését a foglalkoztatás-felügyeleti hatóság honlapján található segédlet könnyíti meg – közölte az államtitkár.

 

A munkavégzésükre vonatkozó speciális szabályok szerint a fiatalok éjszakai munkát nem végezhetnek, részükre rendkívüli munkaidő sem rendelhető el. A napi munkaidejük legfeljebb 8 óra lehet, pihenőnapjaik nem oszthatók be egyenlőtlenül, munkaközi szünetük időtartama hosszabb.

 

A nyáron dolgozó diákokra is érvényes a minimálbér vagy a garantált bérminimum. Ha egy fiatal napi nyolc órát dolgozik, havi bérének legalább 167 400 forintnak kell lennie. Amennyiben középfokú végzettséget vagy szakképesítést igénylő munkát lát el, ugyanennyi munkáért legalább 219 000 forint illeti meg. Ezek az összeghatárok az egyszerűsített foglalkoztatás esetében nem érvényesek. A részletes munkavédelmi és munkaügyi tájékoztatók a https://mvff.munka.hu/ oldalon érhetők el.

 

Bodó Sándor emlékeztetett: 2021-ben is mintegy 25 ezer fiatalt segíthet szünidei pénzkeresethez a júniusban induló Nyári diákmunka program. A nappali képzésben tanuló 16-25 évesek június 15-től regisztrálhatnak az illetékes járási vagy fővárosi kerületi hivatalnál, legkorábban július elsején állhatnak majd munkába. A lehetőséggel élve 2013 óta 210 ezer diák szerzett munkatapasztalatot több mint 20 milliárd forintos kormányzati támogatással.

 

Forrás: ITM

Képillusztráció: ShutterStock


Érdekes lehet számodra

Reflektorfényben a magyar szakképzés borítókép
Reflektorfényben a magyar szakképzés

Az Európai Szakképzés-fejlesztési Központ (Cedefop) publikálta a „Reflektorfényben a magyar szakképzés” és „Szakképzés Magyarországon” című kiadványait

# Tájékoztatók
Ágazatválasztó – 6. rész: Vegyipar ágazat borítókép
Ágazatválasztó – 6. rész: Vegyipar ágazat

Bátki Ottiliával, a BMSZC Petrik Lajos Két Tanítási Nyelvű Technikum műszaki igazgató-helyettesével készített interjúnkból a Vegyipar ágazatról, azon belül is a vegyész technikus szakmáról tudhatnak meg többet ágazatválasztó interjúsorozatunk olvasói.

# Tájékoztatók
Szakmai nap Szegeden borítókép
Szakmai nap Szegeden

Rugalmas tanulási utak

# Rendezvények