- # Fejlesztések
11/4/2020
2 perc olvasási idő
Címkék
technikumszakképzés
pályaorientáció
duális
pályaválasztás
Okleveles technikusképzés a megújuló szakképzési rendszerben
Az új szakképzési rendszer lehetőségeiről tartott előadást Pölöskei Gáborné szakképzésért felelős helyettes államtitkár a XXII. Országos Közoktatási Szakértői Konferencián
Szeptembertől mind szerkezetében, mind tartalmában megújult rendszerben tanulhatnak a szakképzést választó diákok. Az öt éves technikumi és három éves szakképző iskolai képzés mellett elindult előkészítő évfolyamokon nyelvi felkészítés, orientációs fejlesztés és alapkompetencia fejlesztés zajlik. A helyettes államtitkár külön kiemelte az újonnan bevezetésre kerülő okleveles technikusképzés lehetőségét, amely során magasabb szintű szakmai ismereteket sajátíthatnak el a programba jelentkező tanulók. A középfokú és a felsőfokú képzési tartalmak és duális képzés összehangolása által a program nem csak a képzésben részt vevők továbbtanulása során jelent előnyöket kreditbeszámítási lehetőséggel és a felsőfokú képzési idő rövidülésével, hanem a gazdálkodó szervezetek számára is hatékonyabb képzési lehetőséget biztosít. A képzés pilot formában már elérhető például a gépészet ágazatban. Az okleveles technikusképzés folytatásának feltételrendszere a pilot programok tapasztalatait is figyelembe véve már kidolgozás alatt áll.
A konferencián tartott előadásában a szakképző intézményekben megvalósuló, illetve az intézményfenntartást érintő legfontosabb fejlesztésekről számolt be Magyar Zita, a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal elnöke. Tóth Gábortól, az IKK Innovatív Képzéstámogató Központ Zrt. módszertani igazgatójától pedig az IKK Zrt. által megvalósított képzési és informatikai programokról, módszertani fejlesztésekről kaphattak tájékoztatást az idén online megrendezett esemény résztvevői.
Képillusztráció: Shutterstock
Érdekes lehet számodra
A Siófoki Szakképzési Centrum konferenciát rendezett „Rugalmas tanulási utak a gyakorlatban – nehézségek és megoldások” címmel Balatonbogláron, a Mathiász János Technikum és Gimnáziumban.
Az összes érintettet képviselő közvetítő és koordinációs szervezetek felállítása kell, hogy legyen a sarokköve a hosszú távú tanulószerződéses mobilitás előmozdítását és kiterjesztését célzó európai politikának – mondta Mara Brugia, a Cedefop igazgatóhelyettese az Európai Bizottság Szakképzési Tanácsadó Testületének (Advisory Committee for Vocational Training- ACVT) június 17-i ülésén Brüsszelben.
A Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal az elmúlt fél év tapasztalatait értékelte.