- #Svájci-Magyar Együttműködési Program
2/28/2025
8 perc olvasási idő
Címkék
Svájci-Magyar Együttműködési Program
Újabb nyitórendezvény került megvalósításra, ezúttal Nyíregyházán
2025. február 27-én a Nyíregyházi Szakképzési Centrumban ünnepélyes nyitórendezvény keretében mutatták be a Svájci-Magyar Együttműködési Program II. időszakában megvalósuló Szakképzési program Magyarországon c. támogatási intézkedés keretében támogatott, SM01-1-VET-001 „A szakmai oktatás és vizsgáztatás módszertanának megújítása a Nyíregyházi Szakképzési Centrumban”, valamint az SM01-2-VET-001 „A pályaorientáció megerősítése a Nyíregyházi Szakképzési Centrumban” c. komponens elemeket.
A program kiemelt fókusza az oktatás, a vizsgáztatás fejlesztése a projektalapú oktatás egységes módszertanának bevezetésével, valamint a pályaorientáció és életpályatanácsadás megerősítése, a régióban folyó pályaorientációs szolgáltatások összehangolása a duális vállalati partnerek részvételével.
A fejlesztés célcsoportja a szakképző intézmények diákjai, valamint a régió közel 110 ezer általános iskolás tanulója, különös tekintettel a hátrányos helyzetűekre.
Mindkét komponens elem széleskörű együttműködés keretében valósul meg. A régió valamennyi szakképzési centruma, valamint számos fontos helyi szereplő, köztük a Hajdúdorogi Metropolitai Egyház, A Gyermekekért, a Fiatalokért és a Családokért Közhasznú Egyesület, a Tekerd! Egyesület, a Nyíregyházi Egyetem, a Nyíregyházi Tankerületi Központ és a Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara is részt vesz a megvalósításban. Emellett közel ötven gazdálkodó szervezet is hozzájárul a szakmai munkához.
A fejlesztésre biztosított források mértéke csaknem 1,2 Mrd Ft.
A nyitórendezvényen több mint kétszáz résztvevő volt jelen, köztük szakképzésben oktatók, szakképzési centrum vezetők és vállalati partnerek.
Az eseményt Dr. Kovács Ferenc, Nyíregyháza város polgármestere nyitotta meg. Köszöntő beszédében kiemelte, hogy a városvezetés a korábbi évekhez hasonlóan a jövőben is támogatja a szakképzés intézményrendszerét, számos intézkedéssel segíti elő, hogy a Nyíregyházán végzett fiatalok, akik itt képzelik el a jövőjüket, valódi lehetőségeket kapjanak.
Pölöskei Gáborné, az IKK Nonprofit Zrt. stratégiai főigazgatója a régióban megvalósuló partnerség fontosságát kiemelve, a Nyíregyházi Szakképzési Centrum szerepét méltatta. Hangsúlyozta a program előkészítését megelőzően megismert svájci tapasztalatokat, amely mind a szakképzési rendszer 2019-ben elindított reformjának megvalósítása, mind a Svájci-Magyar Együttműködési Program szakképzési fejlesztéseinek kialakítása során mintául szolgáltak.
Korponai Gergő, a Nemzeti Irányító Hatóság helyettes vezetője a Svájci-Magyar Együttműködési Programot mutatta be, valamint kitért az előkészítésben és programvégrehajtásban résztvevő intézmények feladataira is. Beszédében hangsúlyozta a Svájci Államszövetség által nyújtott támogatás szerepét a program keretében megvalósuló tíz fejlesztési program esetében, amely a konkrét fejlesztési célok elérésén túl az Európai Unión belüli gazdasági és társadalmi egyenlőtlenségek csökkentéséhez, valamint a kétoldalú kapcsolatok fejlesztéséhez is hozzájárul.
Thomas Widmer, a Svájci Államszövetség magyarországi nagykövet-helyettese a működő svájci szakképzési rendszer elért eredményeit emelte ki. Üdvözölte a programvégrehajtást koordináló IKK Nonprofit Zrt. törekvését a svájci szervezetekkel való együttműködés kialakítására, amelynek keretében néhány napon belül tanulmányútra utaznak Svájcba a magyar szakemberek. Kiemelte a Nyíregyházi Szakképzési Centrum elkötelezettségét a mentorprogram megerősítése mellett, amely a hátrányos helyzetű diákokat célozza meg a civil szervezetekkel együttműködve. Ez az együttműködés a civil társadalom és a különböző érintett intézmények közötti szoros együttműködés erejét és egymást kiegészítő jellegét hivatott demonstrálni.
Pálmai Gergely, a Kulturális és Innovációs Minisztérium Szakképzésért Felelős Helyettes Államtitkára köszöntőjében elmondta, hogy a szakképzés az elmúlt 4-5 évben komoly átalakuláson ment keresztül, jelentős mértékben rendszer szinten újult meg. Mindazonáltal vannak olyan szegmensek, ahol további folyamatos finomhangolásra, illetve módszertani fejlesztésekre van szükség. Ehhez biztosít lehetőséget a Svájci-Magyar Együttműködés keretében támogatott program.
A nyitórendezvény további részében szakmai előadások keretében került sor a szakképzés -fejlesztési program, valamint a két komponens elem megvalósításának részletes bemutatására. A jelenlévők megtekinthették a Digitális Közösségi Alkotóműhelyben folyó munkát, amely már több, tanulók által létrehozott innovációnak a születési helye, valamint a hátrányos helyzetű, lemorzsolódással veszélyeztetett tanulók támogatásáról szóló kezdeményezést ismerhették meg a résztvevők a Tekerd! Egyesület által.
Az ünnepélyes megnyitót és gazdag szakmai programot a Nyíregyházi Szakképzési Centrum kancellárja zárta le.



Forrás: IKK
Képek: Nyíregyházi Szakképzési Centrum
Érdekes lehet számodra
Feladat- és jógyakorlat-gyűjteményekkel támogatja az IKK az oktatókat
Érdemes újra átnézni a tájékoztató érintett fejezeteit.