- #Tájékoztatók
7/16/2020
5 perc olvasási idő
Címkék
Szakképzési Centrummegújítás
átalakítás
Új szakképzési centrum – új szakképzési rendszer
Magyar Nemzet: Megújuló iskolarendszer várja szeptembertől a tanulókat, még mindig lehet jelentkezni
Szakképzési centrum Esztergomban
Megújuló iskolarendszer várja szeptembertől a tanulókat, még mindig lehet jelentkezni.
Bár a legtöbb nyolcadikos már tudja, melyik középiskolában folytatja tanulmányait ősztől, a rendkívüli felvételin augusztus 31-ig jelentkezhet az a néhány ezer diák, aki első körben sehová nem jutott be vagy időközben meggondolta magát. A szakképzésben sok változás várható, érdemes böngészni, hol maradtak üres helyek.
Tanévkezdésig alakul még a leendő középiskolásokat fogadó intézményi kör, augusztus elején például létrejön az Esztergomi Szakképzési Centrum.
Az országban működő több mint 380 szakképző intézményt így összesen 41 központ irányítja majd. – Magyarországnak szüksége van jól képzett, sikeres fiatalokra, ezért mindent megteszünk annak érdekében, hogy fejlesszük a szakképzést. Azontúl, hogy ősztől a teljes rendszert megújítjuk, az oktatók bérét átlagosan közel harminc százalékkal megemeltük, emellett pedig a tanulók is jelentős ösztöndíjakat kaphatnak, figyelemmel vagyunk a helyi sajátosságokra, igényekre is – magyarázta el lapunknak Schanda Tamás, az innovációs tárca parlamenti és stratégiai államtitkára. A miniszterhelyettes emlékeztetett, hogy az önálló Esztergomi Szakképzési Centrum létrehozását Völner Pál, a térség országgyűlési képviselője kezdeményezte, mivel a helyi iskolák eddig a tatabányai központ alá tartoztak, a térség földrajzi tagoltsága miatt azonban az új felállásban sokkal jobban ki tudják majd elégíteni a város és a környék képzési igényeit.
A szakképző iskolák életébe országszerte nagy változások köszöntenek be ősztől, hiszen most debütál majd az új szakmajegyzék és a megreformált iskolaszerkezet.
Mint azt korábban megírtuk, szeptembertől 174 féle alapszakma tanulható ingyenesen, ezeket ötéves technikumban vagy hároméves szakképző iskolában tudják elsajátítani a fiatalok. Az első időszakban mindkét iskolatípusban ágazati alapképzés zajlik, ami vizsgával zárul, s ezután szakosodnak a tanulók, illetve kezdik meg a céges környezetben történő gyakorlatozást.
A technikum elvégzésekor egyszerre kap érettségit és szakmai bizonyítványt a diák. A képzéseket lezáró szakmai vizsga sikeres megszerzésekor 150–300 ezer forintos pályakezdési támogatás jár, túl azon, hogy már a tanulmányok teljes ideje alatt is mindenki kap ösztöndíjat. Ez kezdetben 8–15 ezer forint, ami a képzés vége felé, a szorgalmas tanulók esetében eléri a minimálbért is.
Újdonság lesz a leszakadók számára induló orientációs évfolyam: ez egy kompetenciafejlesztő év, amelynek során a nyolcadikból elballagott, ám tanácstalan tanulók eldönthetik, hogy milyen irányba menjenek, hogyan is folytassák a tanulmányaikat. Ugyancsak most indul a lemorzsolódókat célzó Dobbantó program is, ez utóbbi azoknak szól, akik 16 éves korukban még mindig az általános iskola padját koptatják vagy onnan is kibuktak.
Az új rendszerben két alapszakma megszerzése és egy rövidebb ciklusú szakmai képzés elvégzése bárki számára ingyenes. Az oktatók új teljesítményértékelési rendszer alapján kapják – megemelt – bérüket, ez sokak számára százezer forintos többletet jelent.
Különösen a pályakezdők járnak jól, akik akár 75 százalék feletti emelést is elkönyvelhettek. A tanári munka értékelését mostantól pontrendszerben végzik az igazgatók. A képzettség és a szakmai tapasztalat mellett számít például, hogy ki mennyire innovatív és milyen a kollégákkal, szülőkkel, duális partnerekkel való együttműködése.
Előnyt jelent a nyelvismeret, a nemzetközi tapasztalat, és nem mindegy, hogy az oktató tanítványai hogyan szerepelnek a vizsgákon, versenyeken, méréseken. A külsős óraadók óradíja első körben ötven százalékkal nő, de van kormányzati szándék a további emelésre is.
Az ősszel induló új szakképzési rendszerben a felnőttek is rugalmasabb feltételekkel, ingyenesen és rövidebb idő alatt szerezhetnek szakmákat.
A felnőttképzési jogviszonyban nem lesznek közismereti órák, beszámítják viszont a korábbi tapasztalatokat, így az érintettek akár a teljes képzési idő negyven százaléka alatt is megszerezhetik bizonyítványukat, hogy minél előbb munkába állhassanak.
Jelenleg százhetvennégy alapszakma tanulható ingyenesen háromszáznyolcvan intézményben.
Hír forrása: Magyar Nemzet/ITM Kommunikáció
Szerző: Csókás Adrienn
Kép illusztráció: Shutterstock
Érdekes lehet számodra
A szakképzésben választható ágazatokat bemutató interjúsorozatunk második részében a Specializált gép- és járműgyártás ágazatról beszélgetünk Bujdosó Sándorral, a Debreceni SZC Brassai Sámuel Műszaki Technikum oktatójával.
Az alapszakmákat bemutató tájékoztató füzet segít, hogy átlásd szakképzés által biztosított lehetőségeket és az ágazatok szerint csoportosított szakmák listáját.