- #Tájékoztatók
12/2/2024
8 perc olvasási idő
Címkék
Ágazatválasztó – 9. rész: Közlekedés és szállítmányozás ágazat
A technikumi és szakképző iskolai szakmai oktatásban választható ágazatokat bemutató sorozatunkban ezúttal a Közlekedés és szállítmányozás ágazatot mutatjuk be Mohácsi Dóra, a BGSzC Teleki Blanka Közgazdasági Technikum szakmai igazgató-helyettese segítségével.
A közlekedés és szállítmányozás hagyományosan férfiak által uralt területnek tűnhet. Mennyire tapasztalható ebben változás? Mit gondolsz, mi vonzhatja ide a lány pályaválasztókat is?
Első ránézésre és hangzásra a közlekedés-szállítmányozás ágazat tényleg férfiak által uralt területnek tűnhet, de közelebbről megnézve számos olyan munkakört kínál, ami a nők számára is vonzóvá teszi az ágazatot. A technológiai fejlődés, az automatizáció, az informatikai rendszerek használatához nincs szükség fizikai erőre. Egyes szakmáknál a munkaadók is támogatják a rugalmas munkalehetőségeket, az otthoni munkavégzést, amely megkönnyíti a család vagy a tanulás melletti munkavégzést.
Milyen technológiai fejlődés történt az elmúlt években a közlekedés és szállítmányozás területén, és ezek hogyan alakítják át a szakmákat?
Az elektromos és nem fosszilis üzemanyaggal hajtott járművek, az automatizáció és a mesterséges intelligencia megjelenése forradalmasították az ágazatot. A drónok és az önvezető járművek, valamint a számítógépek által vezérelt logisztikai és raktározási rendszerek segítenek kiküszöbölni, vagy minimalizálni az emberi hibákat, minimálisra csökkenteni az adminisztratív terheket. Az intelligens közlekedési rendszerek (ITS) javítják a közúti biztonságot, optimalizálják az áruszállítást és segítik a forgalomszervezést.
A fenntarthatóság egyre fontosabb szempont a közlekedésben és szállítmányozásban. Hogyan jelennek meg ezek a szempontok a képzés során?
Az iskolai rendszerű képzésekbe is beépültek a zöld logisztika alapelvei, a fenntarthatóság és a „nettó zéró” széndioxid kibocsátásra törekvés lehetőségei. A gyakorlati projektek során megismerhetik a tanulók az ellátási lánc optimalizálását és a környezetre gyakorolt hatások minimalizálását biztosító stratégiákat, valamint képet kaphatnak az alternatív üzemanyagokról és az energiatakarékos járművekről. Ezek mellett a tananyag része a fenntartható városi közlekedés és az elektromobilitás fejlesztése is.
Milyen készségek és kompetenciák szükségesek ahhoz, hogy valaki sikeres lehessen a közlekedés és szállítmányozás ágazatában, különös tekintettel az új technológiák alkalmazására?
A sikerhez ezekben a szakmákban feltétlenül szükséges a rugalmasság és a jó problémamegoldó készség, hiszen a körülmények folyamatosan változnak, ezekhez alkalmazkodni szükséges. A valós idejű adatok alapján meghozott döntések elemző gondolkodásmódot és technológiai ismereteket is feltételeznek. Egyre inkább elvárás a munkaadók részéről a számítástechnikai ismeretek és a nyelvtudás ebben az ágazatban. Mindezek mellett az alkalmazkodóképesség elengedhetetlen a technológiai fejlődéshez és a piaci változásokhoz.
Milyen elhelyezkedési lehetőségek vannak ebben az ágazatban, és milyen karrierlehetőségek várnak a fiatalokra?
Az ágazat számos elhelyezkedési lehetőséget kínál: logisztikai technikusként, logisztikai menedzserként, fuvarszervezőként, beszerzőként, raktármenedzserként, közlekedési adatelemzőként, közlekedési üzemvitel-ellátó technikusként, vasútforgalmi szolgálattevő technikusként vagy hajózási technikusként. Mivel globális ágazatról van szó, nemzetközi karrierlehetőségek is elérhetőek. A fiatalok dolgozhatnak fuvarozó vagy szállítmányozó cégeknél, raktári szolgáltatást nyújtó vállalkozásoknál, termelő, illetve kereskedelmi cégeknél vagy akár valamelyik közlekedési vállalatnál. A gyakornoki programok gyors előrelépési lehetőségeket kínálnak az innovációra és az új technológiákra nyitott fiatalok számára.
Kinek ajánlanád ezt az ágazatot, és milyen érdeklődési körrel, személyiséggel rendelkező fiatalok számára lehet ez ideális választás?
A közlekedés-szállítmányozás ágazat azoknak lehet ideális választás, akiket vonzanak a technológiai újítások, érdeklődnek a fenntarthatóság iránt és nyitottak a nagyvilágra. A személyiség tekintetében azoknak lehet vonzó, akiknek jó a stressztűrő képességük, szeretik a dinamikus munkakörnyezetet, képesek az összetett problémák megoldására és jó kommunikációs képességekkel rendelkeznek. A csapatmunka iránti elkötelezettség, a jó szervezőkészség és a precizitás is előnyös ezekben a szakmákban. Ez a pálya azon fiatalok számára is izgalmas lehet, akik szeretnének részesei lenni a jövő fenntartható közlekedési, logisztikai rendszereinek.
A Közlekedés és szállítmányozás ágazat szakmáinak részletesebb leírása itt olvasható.
Az ágazatban jelenleg szakmai oktatást folytató szakképző intézményekről térképes keresőnkben, a 2025/2026-os tanévre meghirdetett képzésekről a KIFIR-ben tájékozódhatnak az érdeklődők.
A Közlekedés és szállítmányozás ágazatban úgynevezett „okleveles technikusképzést” hirdető technikumok listája és az „okleveles technikusképzésről” részletes információ itt.
A szakképzés nyújtotta lehetőségekről bővebb információ elérhető itt.
Forrás: IKK
Érdekes lehet számodra
Ágazatválasztó sorozatunk következő részében a Környezetvédelem és vízügy ágazattal ismerkedhetnek a terület iránt érdeklődők. A válaszadó Vámos Tibor, a BMSzC Petrik Lajos Két Tanítási Nyelvű Technikum oktatója.